Wzrost PKB nieco wyższy

W IV kwartale PKB wzrósł o 3,1 proc. - podał dzisiaj GUS. To dynamika wyższa niż GUS podawał w tzw. szybkim szacunku. Resort finansów obliczył, że od 2007 r. nasza gospodarka urosła już o prawie 24 proc.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:57 Publikacja: 27.02.2015 10:29

Wzrost PKB nieco wyższy

Foto: Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,1 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2013 r., co oznacza poprawę dynamiki realnej o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z szybkim szacunkiem opublikowanym w dniu 13 lutego 2015 r. - informuje GUS. W III kw. PKB wzrosło o 3,3 proc. W całym 2014 r. gospodarka rozwijała się w 3,3-proc. tempie.

W czwartym kwartale główną siłą napędową pozostawał popyt krajowy, który zwiększył się o 4,6 proc., wobec rocznego wzrostu o 4,9 proc. w III kw. Wśród składowych tego popytu, najszybciej rosły inwestycje – o 9 proc. (9,9 proc. w III kw.). Konsumpcja prywatna zwiększyła się o 3,1 proc. (z 3,2 proc. w III kw.).

Eksport wzrósł o 6,9 proc. rok do roku, zaś import - o 10,7 proc. Wkład eksportu netto w strukturę wzrostu PKB pozostaje ujemny.

- 3,1 proc. wzrostu PKB to dobry wynik, podobnie jak w całym 2014 r., jest zgodny z założeniami budżetowymi – komentował na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek. Wyliczał, że skumulowany wzrost od 2007 r. wyniósł 23,8 proc. co jest najlepszym wynikiem w UE. – Jeśli założymy, że Polska jest jak Mont Blanc, to średnia UE to zaledwie Górka Szczęśliwicka – porównywał. Szczurek podkreślał, że na ten wzrost był także mocno odczuwalny dla gospodarstw domowych. Konsumpcja prywatna wzrosła (od 2007 r. do 2014 r.) o 21,7 proc., liczba pracujących wzrosła o 6,6 proc. (oba wskaźniki najlepsze w Polsce), realne płaca o 17,2 proc., a wynagrodzenie minimalne – o prawie 50 proc. – Ważne, że nasz wzrost opiera się solidne podstawy – wzrost inwestycji czy wydajności pracy.

Przyznał jednocześnie, że obecna sytuacja gospodarcza jest dobra, ale nie nadmiernie dobra. - Ujemna luka popytowa sugeruje, że moglibyśmy się rozwijać szybciej" - podkreślił minister. I podtrzymał prognozę MF, zawartą w budżecie, wzrostu PKB w 2015 r. o 3,4 proc.

Także ekonomiści rynkowi spodziewają, że w tym roku utrzyma się solidny wzrost gospodarczy. - Na początku 2015 r. utrzyma się lekkie spowolnienie. W kolejnych kwartałach natomiast spodziewam się stopniowego i delikatnego przyspieszania wzrostu PKB do 3,5-3,6 proc. w całym roku – uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Głównymi czynnikami wzrostu pozostaną konsumpcja i inwestycje wspomagane deflacją, rekordowo niskimi stopami procentowymi i środkami UE. - Oczekujemy, że w 2015 roku polski PKB wzrośnie o 3,3 proc. w ujęciu rocznym, co będzie oznaczało niezmienioną stopę wzrostu w porównaniu z minionym rokiem - napisała Agata Urbańska-Giner, główna ekonomistka HSBC.

- Dzisiejsze dane potwierdzają silną kondycję wewnętrzną polskiej gospodarki. Choć nieznaczne spowolnienie może być jeszcze kontynuowane naszym zdaniem również w bieżącym kwartale, to w II połowie roku dynamika PKB powinna powrócić do wzrostów nawet w okolice 4%. Oczekujemy, że oprócz solidnego wzrostu wewnętrznego gospodarkę będzie wspierał również rosnący eksport będący pochodną poprawiającej się kondycji strefy euro – mówi z kolei Michał Burek, ekonomista Raiffeisen Polbank.

Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja