Surowce i paliwa

Najwięksi dystrybutorzy stali pod kreską

Konsorcjum Stali i Bowim liczą na ukrócenie przestępczych praktyk niszczących rynek

Dystrybutorzy stali liczą na ukrócenie przestępczych praktyk niszczących rynek

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Konsorcjum Stali i Bowim to odpowiednio drugi i trzeci dystrybutor wyrobów hutniczych w Polsce – pod względem przychodów w 2012 roku (liderem jest niepubliczny ThyssenKrupp Energostal). Oba przedsiębiorstwa zakończyły jednak ubiegły rok pod kreską.

W I kwartale także nie było różowo. Długa zima zastopowała inwestycje i ograniczyła popyt na stal. Poza tym branży wciąż szkodzą firmy-krzaki oszukujące na VAT i oferujące dzięki temu stal taniej niż legalnie działający hurtownicy.

Skonsolidowane przychody Konsorcjum Stali skurczyły się o prawie 32 proc., do 206 mln zł. Strata operacyjna wyniosła 0,93 mln zł wobec prawie 4 mln zł na plusie rok wcześniej. Strata netto wyniosła 2,45 mln zł wobec 1,89 mln zł zysku.

Przychody grupy Bowimu były niższe o prawie 30 proc. i wyniosły 198,4 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 1,66 mln zł (spadek o 55 proc.) a strata netto 1,68 mln zł wobec 3,3 mln zł na minusie rok wcześniej.

- Mamy za sobą najgorszy okres w historii firmy –mówi cytowany w komunikacie Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali. - Jesteśmy przekonani, że dzięki wprowadzeniu zmian w prawie, dotyczących rozliczeń podatku VAT na pręty żebrowane, poprawią się warunki konkurowania na rynku, z czego na pewno skorzysta nasza firma ­dodaje.

- Sytuacja na rynku stali nadal nie jest zadawalająca. Problem z popytem wynika  z kryzysu finansowego jak i z  niezdrowej konkurencji firm uczestniczących w procesie „karuzeli podatkowej". Mam nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom PUDS oraz Ministerstwa Gospodarki  sytuacja ta w najbliższych miesiącach ulegnie  poprawie – wtóruje Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu.

Zmiana przepisów może nabrać tempa, ponieważ okazało się, że wprowadzenie tzw. odwróconego VAT na pręty zbrojeniowe można wprowadzić na podstawie dyrektywy unijnej, bez czekania na zgodę Komisji Europejskiej. Stosowna ustawa jest już na etapie uzgodnień i jest szansa, że zmiany zaczną obowiązywać w IV kwartale tego roku i proceder bijący w branżę zostanie ukrócony.

Wyniki podał tez mniejszy dystrybutor giełdowy – bydgoski Drozapol. Skonsolidowane przychody skurczyły się o 47 proc., do 34,8 mln zł. Strata netto wyniosła 1,33 mln zł wobec 0,93 mln zł pod kreską rok wcześniej.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.