Chiny wychodzą z prawie trzech lat narzuconej sobie izolacji, która była przeszkodą dla drugiej co do wielkości gospodarki świata. Na początku tego miesiąca chińscy urzędnicy odnotowali wzrost gospodarczy o 3 proc. w 2022 r. – drugi najniższy od co najmniej czterech dekad. Ale teraz, gdy zniesiono rygorystyczne blokady związane z COVID, urzędnicy twierdzą, że kraj wrócił do biznesu.
Gospodarka Chin miała dobry start w 2023 r., o czym świadczą zachęcające wskaźniki, począwszy od przychodów z turystyki i sprzedaży biletów, a skończywszy na indeksie menedżerów ds. zakupów (PMI).
Podczas tygodniowego Święta Wiosny Chiny odnotowały prawie 2,9 miliona podróży transgranicznych, co oznacza wzrost o 120,5 procent rok do roku, oraz 308 milionów podróży krajowych, co oznacza wzrost o 23,1 procent i powrót do 88,6 procent poziomu z 2019 roku w tym samym okresie. Kasy w tym kraju przyniosły 6,76 miliarda juanów (około 1 miliarda dolarów), co jest drugim co do wielkości wynikiem brutto podczas corocznego święta, pobitym dopiero w 2021 roku. PMI dla chińskiego sektora produkcyjnego wyniósł w styczniu 50,1, powracając do ekspansji po trzech kolejnych miesiącach spadków.
Rosnąca aktywność i mobilność sygnalizują, że w drugiej co do wielkości gospodarce świata nastąpi szybsze niż oczekiwano ożywienie w tym roku. Obecna dynamika opiera się na ciężko wypracowanych wynikach gospodarczych Chin w obliczu pandemii COVID-19 i rosnącej globalnej niepewności.