Na łamach "Parkietu" można było ostatnio przeczytać o dalekosiężnych planach budowy rynków towarowych instrumentów pochodnych (zob. B. Mayer, T. Gross-Strzelecki, "Towarowe instrumenty pochodne pojawią się na dwóch parkietach", "Parkiet" z 24 listopada 2009 r.). Zgodnie z przytoczonymi wypowiedziami prezesów Giełdy Papierów Wartościowych oraz Warszawskiej Giełdy Towarowej obie spółki dążą do stworzenia platform obrotu instrumentami pochodnymi opartymi na surowcach i produktach rolnych. WGT planuje zawiązanie spółki akcyjnej, która prowadzić będzie rynek regulowany przeznaczony do obrotu towarowymi instrumentami pochodnymi.
Podobne plany ma GPW, która jednak prowadzi już rynek regulowany i ma możliwość zrealizowania swoich celów przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. èródła tych projektów można upatrywać w ogólnym rozwoju polskiego rynku kapitałowego i w przewidywaniach co do chęci inwestorów do korzystania z coraz szerszych możliwości inwestycyjnych. Nie lekceważąc tego rodzaju powodów, warto spojrzeć na powyższe doniesienia w kontekście ostatnich zmian regulacyjnych, które z pewnością nie pozostają bez znaczenia dla omawianych inicjatyw.
[srodtytul]MiFID już działa[/srodtytul]
Zaledwie kilka tygodni temu, 21 października 2009 r., weszła w życie ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. To dopełniło na poziomie ustawowym proces implementacji tzw. dyrektywy MiFID. Do przewodnich motywów jej przyjęcia należały ujednolicenie zasad prowadzenia usług inwestycyjnych na rynkach finansowych, jak również rozszerzenie poziomu ochrony odbiorców takich usług.
Cele te zostały zrealizowane na różnych poziomach, między innymi poprzez wprowadzenie obowiązku przeprowadzania przez firmy inwestycyjne testu odpowiedniości w związku ze świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego, tj. oceny, czy z uwagi na czynniki takie jak sytuacja finansowa i wiedza klienta na temat instrumentów finansowych dana usługa jest dla danego klienta odpowiednia. Szczególne znaczenie dyrektywy MiFID dla rynków kapitałowych nie polega jednak jedynie na zmianach mechanizmów świadczenia usług, lecz także na znaczącym rozszerzeniu obszarów, w których mechanizmy te mają zastosowanie. W dużej mierze wynika to z faktu zmiany fundamentalnej dla rynku kapitałowego definicji pojęcia instrumentu finansowego.