Miniony miesiąc okazał się niezwykle udany dla posiadaczy akcji. Indeksy na giełdach z nawiązką odrobiły sierpniowe straty. W przypadku amerykańskiego S&P 500 odbicie wywindowało indeks do poziomu najwyższego od ponad czterech miesięcy, dla naszego rodzimego WIG zaś okazało się nawet wystarczające do ustanowienia nowych rekordów hossy trwającej od późnej zimy 2009 r.
Rzeczywistość okazała się zdecydowanie lepsza od tego, jak można było sobie wcześniej wyobrażać rozwój wydarzeń. Wrzesień tradycyjnie uchodzi bowiem za najgorszy dla posiadaczy akcji miesiąc w całym roku. Taka zła sława jest zresztą mocno ugruntowana statystycznie. W okresie od lat 30. XX wieku średnia zmiana S&P 500 we wrześniu wyniosła -1,2 proc. (mediana: -0,6 proc.) i była zdecydowanie gorsza od każdego innego miesiąca. Wrześniowe straty były dwa razy większe niż średnia zwyżka indeksu we wszystkich miesiącach. Wniosków tych nie łagodzi nawet ograniczenie okresu analizy do początku lat 70. (średnia: -0,9 proc., mediana: -0,4 proc.).
[srodtytul]Odchylenie od historycznej normy[/srodtytul]
Na tym czarnym tle zakończony właśnie miesiąc zdecydowanie błyszczy. Zwyżka S&P 500 o ponad 9 proc. (dane z początku czwartkowej sesji na Wall Street) była największa od 71 lat. W przypadku WIG wrzesień był najlepszy z kolei od pięciu lat.
Zdecydowane odchylenie na plus od historycznej normy we wrześniu prowokuje do szukania odpowiedzi na pytanie o to, czy powrót do tej normy nastąpi w październiku. Pytanie jest tym bardziej warte zastanowienia, że październik, podobnie jak wrzesień, także nie cieszy się dobrą sławą wśród inwestorów. Co gorsza, jest to miesiąc automatycznie kojarzący się z krachami. Kulminacyjna faza kryzysu finansowego w 2008 r. i krach w 1987 r. (w tym spadek S&P 500 o 20 proc. w ciągu zaledwie jednego dnia) – to najbardziej spektakularne (ale nie jedyne) przykłady październikowych strat posiadaczy akcji. Łącznie na wrzesień i październik przypadła (licząc od początku lat 70.) aż połowa wszystkich miesięcznych spadków S&P 500 o przynajmniej 10 proc.