Uważne przeczytanie informacji objaśniającej do sprawozdania finansowego przygotowanego zgodnie z MSSF może umożliwić identyfikację wielu kwestii, które są istotne dla oceny wyników i kondycji finansowej spółki.
Sezonowość
Sezonowość może mocno skomplikować analizę sprawozdań z uwagi na ograniczoną porównywalność danych półrocznych z danymi kwartalnymi oraz rocznym sprawozdaniem finansowym. Warto jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z MSR spółki powinny zawrzeć w informacji dodatkowej komentarz objaśniający sezonowość działalności w okresie półrocznym. Ponadto, podmioty prowadzące działalność wysoce sezonową mogą zdecydować o zaprezentowaniu w sprawozdaniu okresu 12 miesięcy od dnia zakończenia śródrocznego okresu wraz z okresem porównawczym, co znacznie ułatwia analizę sprawozdań.
Dane sprawozdawcze odnoszą się jedynie do transakcji, które miały miejsce w I półroczu. Nie można zatem oczekiwać, że przychody uzyskiwane sezonowo w ciągu roku obrotowego będą rozliczane w czasie na dzień sprawozdania śródrocznego.
Przykładowo, jednostka prowadząca sprzedaż detaliczną, której sprzedaż jest największa w okresie lipiec – sierpień, nie dzieli prognozowanego przychodu na dwa, w celu ustalenia swoich przychodów za okresy półroczne. Zamiast tego podaje w sprawozdaniu faktyczne wyniki za sześć miesięcy, gdzie efekt sprzedaży wakacyjnej nie będzie jeszcze widoczny. Jednocześnie jednostka powinna poinformować w sprawozdaniu finansowym o sezonowości prowadzonego biznesu.
Szacunki istotnie wpływają na jakość danych finansowych
Procedury wyceny stosowane do śródrocznych sprawozdań finansowych powinny zapewniać rzetelne i wiarygodne informacje. Niemniej jednak śródroczne sprawozdania finansowe na ogół wymagać będą szerszego wykorzystywania szacunków niż roczne sprawozdania finansowe.