Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Katarzyna Kucharczyk
Na rynku głównym GPW jest już notowanych 440 spółek. Każda z nich ma inną strukturę akcjonariatu. W niektórych pakiet kontrolny należy do inwestora strategicznego, w innych znaczący udział mają fundusze. Jest też szerokie grono takich firm, które nie dają inwestorom możliwości swobodnego handlowania akcjami, ich free float jest bowiem bardzo niewielki. Dlaczego zatem pozostają notowane na GPW? Zdaniem ekspertów jest kilka powodów.
– Do pierwszej grupy należą bieżące korzyści, tj. wizerunkowe dotyczące transparentności i wpływające na możliwość uzyskania tańszego kredytu. Drugą przyczyną pozostawiania na GPW są przyszłe potencjalne korzyści, tzn. akcjonariusze mają opcję sprzedaży aktualnych bądź nowych akcji, czy też przejęcia innych podmiotów w zamian na nowe akcje – komentuje Sobiesław Kozłowski, ekspert ds. rynków akcji Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.