Na warszawskiej giełdzie przewagę mają ludzie młodzi. Według badań Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych z 2012 r. (Ogólnopolskie Badanie Inwestorów) struktura wieku inwestorów przedstawia się następująco: do 35. roku życia jest blisko 60 proc. graczy (16,5 proc. ma mniej niż 25 lat, a 43,2 proc. znajduje się w przedziale wiekowym 26–35), z kolei inwestorów powyżej 35. roku życia jest 40,3 proc. „Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie" – mawiał Oscar Wilde, XIX-wieczny irlandzki skandalista, pisarz i poeta. Czy podobnie jest na giełdzie i to właśnie wiek determinuje zachowanie inwestorów na parkiecie? Zdaniem ekspertów wiek nie jest głównym czynnikiem determinującym ruchy inwestycyjne giełdowych graczy, choć na pewno odciska na nich swoje piętno. – Oczywiście postrzeganie inwestorów ze względu na wiek jest dużym uproszczeniem, niemniej jednak wraz z wiekiem i doświadczeniem niewątpliwie może się zmieniać styl inwestowania i podejście do giełdy. Nie jest też powiedziane, że wiek wpływa na efektywność inwestycji w którąkolwiek stronę – mówi Krzysztof Kosy, psycholog biznesu, wykładowca na Wydziale Psychologii UW.
Ryzyko wpisane w młodość
Więc jaki jest wpływ wieku na inwestowanie? Otóż nawet stali bywalcy giełdowego parkietu nie są w stanie się odciąć od atrybutów związanych z etapem życia, w którym znajduje się aktualnie dany inwestor. I tak młodszych wiekiem graczy charakteryzują m.in.: entuzjazm, wiara w przewidywalność rynku, skłonność do ryzyka oraz wiara narzędzia i ufność we własną wiedzę.
Młodzieńczy entuzjazm – zdaniem Krzysztofa Kosego – daje o sobie znać w każdym rodzaju działalności, również i w inwestowaniu. Może to skutkować większą dynamiką działania, ale też sprzyjać popełnianiu błędów.
– Młodzi inwestorzy bardziej ufają we własne siły i wierzą, że dzięki swojej wiedzy nabytej na uczelniach oraz kursach są w stanie „okiełznać przyszłość" i przewidzieć trendy rynkowe. Są często ufni wobec swoich umiejętności i wierzą w swoją omnipotencję. Mówiąc językiem psychologicznym, mają często silne wewnętrzne umiejscowienie kontroli: „sądzą, że wszystko zależy od nich" – mówi psycholog.
Kolejnym wyróżnikiem młodych inwestorów jest wiara w narzędzia i ufność we własną wiedzę.