Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze tygodnie nowego roku przyniosły więcej istotnych wydarzeń, trudnych do interpretacji danych i decyzji niż niejeden pełny rok.
Zaczęło się od wstrząsu wywołanego nieoczekiwanym uwolnieniem przez Szwajcarski Bank Centralny kursu franka i wprowadzeniem mocno ujemnej stopy procentowej na rynku międzybankowym. W odpowiedzi na ruch Szwajcarów duński bank czterokrotnie obniżył stopy procentowe. EBC, po miesiącach składania obietnic bez pokrycia, wreszcie zdołał pokazać, że strefa euro też może drukować pieniądze. Bank centralny Chin najpierw wywołał krótkotrwałą panikę, zaostrzając dostępność kredytu przeznaczonego na spekulacje giełdowe, a kilka tygodni później obniżył stopę rezerwy obowiązkowej, dając nadzieję na rozruszanie gospodarki. Z kolei rosyjski bank centralny zredukował stopy procentowe, osłabiając rubla miesiąc po tym, gdy je panicznie podwyższał, pragnąc chronić wartość krajowej waluty. Natomiast turecki bank centralny najpierw zaskoczył rynek obniżeniem poziomu stawki referencyjnej, a gdy inwestorzy zaczęli dyskontować kolejny taki ruch, bankierzy postanowili się przeciwstawić opinii większości i odłożyli decyzję. Jedynie w naszym kraju Rada Polityki Pieniężnej zdołała obronić reputację stabilnego i przewidywalnego organu, który niczym amerykański Fed nie poddaje się kaprysom chwili, tylko realizuje przejrzystą politykę monetarną. Tak trzymać! Do samego końca! Parafrazując klasyka – „to są nasze stopy, przez nas zrobione i to nie jest nasze ostatnie słowo"! Najwyraźniej chcemy być przygotowani na rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej w USA.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.