Na trudnym rynku eksperci od fundamentów górą!

Słaba koniunktura na warszawskim parkiecie nie przeszkodziła brokerom biorącym udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych w wypracowaniu dodatnich, efektownych stóp zwrotu.

Aktualizacja: 08.01.2016 00:28 Publikacja: 07.01.2016 13:00

Na trudnym rynku eksperci od fundamentów górą!

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

W zakończonym 2015 r. o zyski z inwestycji na warszawskiej giełdzie było znacznie trudniej niż w poprzednich latach. Mimo to wszyscy brokerzy biorący udział w naszej rywalizacji poprawili swój stan posiadania w porównaniu ze stanem sprzed roku. Kluczem do wypracowania dodatnich stóp zwrotu na wymagającym rynku okazały się odpowiednio zdywersyfikowany portfel i selekcja spółek. Nasi eksperci perełek szukali przede wszystkim w segmencie małych i średnich firm, który, w przeciwieństwie do spółek z WIG20, okazały się stosunkowo odporny na polityczne i zewnętrzne zawirowania.

Rynek pokonany

Dokonania ekspertów prezentują się imponująco zarówno w porównaniu z szerokim rynkiem, jak i ekspertami od analizy technicznej, z którymi się pojedynkują. Uśredniony wynik siedmiu portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach 2015 roku wyniósł aż 45 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku WIG w ubiegłym roku znalazł się 9,6 proc. pod kreską. Z kolei portfel złożony przez ekspertów od analizy wykresów (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu") stracił w tym samym czasie 1 proc.

Bezkonkurencyjni w 2015 roku okazali się eksperci DM BDM z rewelacyjnym 89-proc. dodatnim wynikiem portfela. Drugie miejsce przypadło specjalistom z Noble Securities, którzy mogą się pochwalić ponad 64-proc. stopą zwrotu. Ostatnie miejsce na podium wywalczyli analitycy DM PKO BP. W całym minionym roku ich portfel zarobił ponad 40 proc. Co ciekawe, analitycy DM BDM powtórzyli swój wyczyn sprzed roku.

Wyniki portfeli wypracowane w 2015 r. byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie rozczarowująca końcówka roku. Zamiast wyczekiwanego przez inwestorów rajdu św. Mikołaja na warszawskiej giełdzie mieliśmy przedświąteczną wyprzedaż akcji, co sprawiło, że grudzień był jednym ze słabszych miesięcy w ciągu całego minionego roku. W rezultacie tylko dwóm z brokerów udało się wówczas zwiększyć stan posiadania. Mimo niesprzyjającej koniunktury w końcówce roku portfel analityków DM BDM zwiększył wartość o 3,3 proc. Nie miało to jednak wpływu na wyniki całorocznego rankingu. Na pocieszenie ekspertom od fundamentów pozostaje jedynie to, że w grudniu ich portfele okazały się lepsze od szerokiego rynku. Uśredniony wynik wypracowany przez wszystkich brokerów znalazł się 1,7 proc. pod kreską, podczas gdy WIG zniżkował o 3 proc.

Hity grudnia

Kontynuacja bessy w Warszawie sprawiła, że w minionym miesiącu jedynie ograniczona liczba spółek wypracowała dodatnią stopę zwrotu. Najbardziej zyskowną inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie grudniowych portfeli, okazały się akcje Polnordu. Kurs dewelopera w minionym miesiącu powrócił do kontynuacji dynamicznych zwyżek, dając zarobić prawie 17 proc. w skali całego miesiąca. Polnord, podobnie jak pozostali deweloperzy mieszkaniowi, korzysta z bardzo dobrej koniunktury na rynku nowych mieszkań, co znajduje odzwierciedlenie w poprawiających się wynikach sprzedaży. Nie bez znaczenia dla postrzegania spółki są także zmiany, które zaszły we władzach spółki. Od niedawna Polnord ma zupełnie nowy zarząd, z którym rynek wiąże spore nadzieje.

Dwucyfrową stopę zwrotu przyniosła też inwestycja w akcje Arctic Paper, którego notowania poszybowały w górę w grudniu o ponad 11 proc. Pozytywne nastawienia inwestorów do akcji producenta papieru to efekt lepszych od oczekiwań wyników finansowych, czego potwierdzeniem były opublikowane rezultaty za III kwartał 2015 r. Pokazują one, że spółka radzi sobie dobrze mimo niekorzystnego otoczenia rynkowego. Co więcej, w ostatnim czasie niekorzystne tendencje na rynku surowców oraz walut zaczęły się poprawiać.

Jak pokazały grudniowe wyniki portfeli, nie wszystkie inwestycyjne pomysły brokerów się sprawdziły. Ze spółek, na które przed miesiącem postawili analitycy, największą stratę przyniosły walory Sygnity. Wartość papierów informatycznej grupy w ciągu zaledwie miesiąca stopniała o ponad 23 proc. Przecena walorów firmy była w dużej mierze reakcją inwestorów na rozczarowujące rezultaty zaprezentowane za rok obrotowy 2014/2015. Wynika z niego, że w IV kwartale Sygnity zanotowało stratę operacyjna oraz netto. Oczekiwań nie spełniły również akcje Quercusa. Notowaniom funduszu nie pomaga giełdowa koniunktura, która nie tylko nie napędza nowych klientów funduszom, ale stwarza ryzyko ucieczki tych, którzy pozostali jeszcze na rynku. Tylko w grudniu walory Quercusa potaniały o ponad 19 proc.

Spółki na styczeń

W składzie fundamentalnych portfeli na styczeń znalazło się sporo nowych propozycji. Kontynuacja wyprzedaży na giełdzie skłoniła ekspertów do znacznych zmian w składzie portfeli. Rozczarowanie dotychczasowym zachowaniem kursu i brak perspektyw na zmianę tej sytuacji w najbliższej przyszłości były głównym argumentem przemawiającym za pozbyciem się walorów z portfela. W kilku przypadkach brokerzy postanowili zrealizować zyski (Arctic Paper, Marvipol).

Na które spółki teraz stawiają? Przecena, której doświadczyła w tym roku spora liczba spółek z warszawskiego parkietu, skłoniła analityków do poszukiwań nowych okazji. Zdaniem niektórych brokerów spadki te nie zawsze miały fundamentalne uzasadnienie, co sprawia, że wiele fundamentalnie zdrowych firm można kupić znacznie taniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. W takich rynkowych okazjach część ekspertów upatruje swojej szansy. Dlatego wśród nowych propozycji przewijają się spółki, które oprócz solidnych fundamentów, mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną. Argument ten przesądził o wyborze m.in. GPW, Mostostalu Zabrze czy Torpolu, choć nie zabrakło też typowo spekulacyjnych typów jak np. Bogdanka. Nie bez znaczenia są także oczekiwania na poprawę wyników. To właśnie dlatego do składów portfeli trafiają w październiku takie spółki, jak 11 bit studios, Elektrobudowa, Kruk czy Zetkama. W tym przypadku eksperci liczą, że dobre perspektywy będą miały pozytywne przełożenie na cenę akcji.

[email protected]

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Każdy portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są za to dywidendy.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Arctic Paper, PA Nova | Realizacja zysków.

- Wasko, ZUK Stąporków | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Bogdanka (26,69 zł)* | Wykorzystujemy przecenę kursu, oceniamy, że inwestorzy zdyskontowali już wiele ryzyk.

- Bumech | Typ agresywny i bardzo przeceniony. Doceniamy działania zarządu w celu poprawy wyników spółki. Zwracamy uwagę na rosnący portfel zamówień.

- GPW | Wykorzystujemy przecenę kursu. Zakładamy że rok 2016 finalnie przyniesie istotną poprawę klimatu inwestycyjnego na giełdzie, co powinno stymulować wyniki segmentu rynku finansowego. Dobre perspektywy segmentu towarowego.

- Open Finance (2,58 zł)* | Dobra ekspozycja na poprawę klimatu inwestycyjnego wobec sektora bankowego.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Briju, LC Corp, Tarczyński, Vistula | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- 11 Bit Studios | Liczymy na pozytywne zachowanie kursu w związku z premierą TWoM na PS4 i XBox One zaplanowaną na 29 stycznia 2016 r.

- Graal | Spodziewane dobre wyniki za IV kwartał 2015 r., a ostatnią przecenę traktujemy jako okazję do kupna.

- Izo-Blok | Zwracamy uwagę na wyniki spółki za II kwartał roku obrotowego 2015/2016.

- Torpol | Dobrze wygląda technicznie, liczymy na odbicie po grudniowej przecenie.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica, Dom Development, Newag, Sanok RC, ZPUE | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Duon | Dobrze rozwijająca się spółka z perspektywami na dalszy wzrost biznesu.

- Synthos | Stabilna sytuacja finansowa spółki oraz inwestycje pozwalające na wzrost wartości firmy w średnim terminie.

- Zetkama | Dostrzegamy dobre perspektywy dla spółek z sektora przemysłowego.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CD Projekt, Erbud, Forte, Magellan, Marvipol, Quercus, Vistula | Inne spółki oceniamy atrakcyjniej.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Elektrobudowa | Solidna spółka z branży budowlanej z dobrą pozycją gotówkową.

- Ergis | Prognozowane P/E na 2016 r. wynosi 7,4x.

- Kruk | Dobre otoczenie będzie wspierać spłacalność wierzytelności.

- Libet | Brak czynników fundamentalnych tłumaczących tąpnięcie kursu.

- Mostostal Zabrze | Mocno przeceniona spółka. Prognozowane P/E na 2016 r. wynosi 10,0x.

- Netia | Stopa dywidendy powyżej 8 proc. w najbliższych latach. Kupno akcji przez głównego akcjonariusza.

- Torpol | Przeceniona spółka z potencjałem do zwiększenia skali działalności w związku z rozbudową infrastruktury szynowej w Polsce.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Sygnity | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Kruk | Zbliżające się decyzje co do fuzji mogą wpłynąć pozytywnie na wycenę.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Inter RAO | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym firmom.

- Serinus | Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- 11 Bit Studios | W styczniu będzie miała miejsce premiera gry „This War of Mine: The Little Ones". Uważamy, że gra ma potencjał sprzedażowy nie mniejszy niż wersja na PC.

- K2 Internet | Dynamiczny rozwój segmentu związanego z iCloudem ma wpływ na wysokie dynamiki wzrostu przychodów oraz poprawę rentowności całej grupy.

* poziomy zleceń stop loss

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?