Od kilku miesięcy trwają konsultacje przygotowanego przez rząd projektu dokumentu pt. „Polityka surowcowa państwa" (PSP). Ostatnia konferencja konsultacyjna, podsumowująca dotychczasowe prace ma odbyć się na początku września. Zakończenie prac i przyjęcie przez Radę Ministrów jednego z kluczowych dokumentów decydujących o dalszym rozwoju polskiej gospodarki, a w tym i giełdowych spółek, planowane jest na maj 2019 r. Firmy jednak już dziś mówią, jaki PSP może mieć wpływ na prowadzoną przez nie działalność.
Energetyka potrzebuje paliw
PGE jest przekonana, że nowy dokument na pewno będzie miał duże znaczenie dla polskiego sektora energetycznego. Jednym z jego celów jest dokonanie szczegółowej i kompletnej analizy potencjału surowcowego Polski oraz stworzenie mapy surowcowej kraju, co może stanowić narzędzie pomocnicze dla przyszłej polityki energetycznej Polski. – PSP to także doskonała szansa na podjęcie i uporządkowanie problemu odpadów w Polsce, m.in. złóż antropogenicznych, takich jak odpady górnicze i przeróbcze. Uboczne produkty spalania, czyli tzw. UPS (np. gips, żużel, popioły) powstające w efekcie działalności górniczej i hutniczej mogą być wykorzystywane powtórnie, stanowiąc nowy rodzaj surowca, co doskonale wpisuje się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego, którą jako PGE mocno wspieramy – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE.
Dodaje, że z perspektywy kierowanej przez niego grupy szczególnie istotny jest filar III projektu PSP, czyli pozyskiwanie surowców z odpadów, ich zamienniki oraz rekultywacja i remediacja (usuwanie ze środowiska zanieczyszczeń). – Już teraz istotna część odpadów wydobywczych jest przez nas skutecznie zagospodarowywana i wraca do obiegu gospodarczego – twierdzi Baranowski. Według niego uboczne produkty spalania mogą być traktowane jako złoża antropogeniczne i mogą stać się nowym rodzajem surowca, wykorzystywanym m.in. do produkcji cementu, spoiw czy betonu. Mogą również służyć jako kruszywa bądź wypełniacze w budownictwie.
Również Energa przekonuje, że PSP ma istotny wpływ na działalność całej grupy. – Znaczna część jednostek wytwórczych grupy Energa zasilana jest paliwami kopalnymi, a ich dostępność i ceny znacząco wpływają na rentowność prowadzonych biznesów – informuje Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy firmy. Jako najważniejsze dla koncernu obszary PSP określa filar II (pozyskiwanie surowców ze złóż kopalin i ciepło Ziemi), filar V (uwarunkowania prawne polityki surowcowej państwa) i filar IX (usprawnienie systemu podatków i danin).
Dziś dla Energi kluczowymi surowcami są węgiel kamienny i biomasa. W przyszłości poza tymi dwoma będzie również gaz ziemny. Spółka bierze udział w konsultacjach nad PSP. – Zapisy polityki będą determinowały otoczenie prawne i wpłyną na dostępność oraz cenę surowców na polskim rynku. Korzystne, stabilne w długim okresie możliwości zaopatrywania aktywów wytwórczych grupy Energa w paliwa kopalne i biomasę wpływają pozytywnie na kondycję finansową tych aktywów i możliwości rozwojowe całej grupy kapitałowej – przekonuje Kasprzyk.