#WykresDnia: Dzienne stopy zwrotu WIG20 a wycena opcji

Tomasz Wyłuda, dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole, przygotował wykres, który przedstawia rozkład dziennych stóp zwrotu z WIG20TR od początku 2010 r. w porównaniu z rozkładem normalnym. Jaki ma to związek z wyceną opcji na WIG20?

Publikacja: 08.04.2019 09:09

#WykresDnia: Dzienne stopy zwrotu WIG20 a wycena opcji

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Foto: parkiet.com

– Wykres przedstawia rozkład dziennych stóp zwrotu z WIG20TR w porównaniu z rozkładem normalnym od początku 2010 r. Rozkład normalny (losowy) jest często stosowany w finansach, zarówno przy wycenie akcji jak i opcji. Powyższe dane sugerują, że stopy zwrotu z WIG20TR są zbliżone do rozkładu normalnego. Występują jednak pewne różnice. Przede wszystkim ogony osiągniętych stóp zwrotu są grubsze – mówi Tomasz Wyłuda, dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole.

I jak tłumaczy, termin „grubsze ogony" oznacza to, że ekstremalne wartości (zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie) występują częściej, niż wynika to z rozkładu normalnego (losowości).

Foto: parkiet.com

Jakie z tego wnioski? – Częściej występują ekstremalne wartości stóp zwrotu, zarówno bardzo wysokie jak i bardzo niskie. Te skrajne wartości występują mimo tego, że nie odnotowaliśmy okresów recesji w okresie od 2010 r. W przypadku pogorszenia koniunktury gospodarczej ogony rozkładu stóp zwrotu z WIG20TR mogą być jeszcze grubsze. Ma to daleko idące konsekwencje, ponieważ przy założeniu, że inwestorzy wyceniają opcje na WIG20 zgodnie z rozkładem normalnym, oznacza to, że opcje out-of-the-money mogą być niedowartościowane. Innymi słowy, opcje o skrajnie niskich wartościach mogą być niedowartościowane i inwestorzy powinni zwrócić na to uwagę, podejmując decyzje inwestycyjne – uważa Wyłuda.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?