W każdym tygodniu „Topdown Charts" przygotowuje pięć wykresów tygodnia. Wśród nich znalazła się grafika, która pokazuje dwa popularne wskaźniki wyprzedzające koniunkturę (PMI Markit oraz ISM) oraz zmiany PKB (r/r) w Stanach Zjednoczonych.
Oba wskaźniki różni przede wszystkim instytucja, która je opracowuje. PMI przygotowywany jest przez Markit Economics. Z kolei ISM to wskaźnik opracowany przez Institute for Supply Management – dlatego skrót ISM. W obu przypadkach ankietowani są przedstawiciele kadry kierowniczej firm. Celem wskaźników jest uchwycenie aktualnej sytuacji w gospodarce. Interpretacja także jest taka sama, np. w przypadku PMI: wynik poniżej 50 pkt oznacza spadek aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego, z kolei odczyt powyżej poziomu 50 pkt oznacza wzrost aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Analogicznie jest w przypadku wskaźników dla usług.
Patrząc na powyższy wykres, ukazujący wartości od 2008 r., wygląda na to, że w ostatnich latach większa zbieżność jest między PKB ze wskaźnikiem wyprzedzającym przygotowywanym przez Markit Economics.
SAŁ