Związek między poziomem rynkowych stóp procentowych (rentowność dwuletnich obligacji skarbowych opóźnioną o sześć miesięcy ilustruje niebieska kreska na pierwszym wykresie; skala jest odwrócona) a cenami nieruchomości (czarna kreska na pierwszym wykresie) przeanalizowali ekonomiści z firmy analitycznej Pantheon Macroeconomics.
Ekonomiści przyznają, że rentowność dwulatek nie jest kluczową stopą procentową dla rynku nieruchomości, ale zauważają, że jest ona dość silnie powiązana z oprocentowaniem nowych kredytów hipotecznych. Ten ostatni wskaźnik od 2008 r. spadł z około 5,5 do niespełna 2 proc., ale największą zniżkę zanotował po tym, jak w 2014 r. EBC obniżył stopę depozytową poniżej zera. Od tego czasu ceny nieruchomości w strefie euro poszły w górę o 16 proc.
Dzięki temu, jak twierdzą ekonomiści Pantheon Macroeconomics, powołując się na dane EBC, majątek netto (czyli po odjęciu długu) gospodarstw domowych w strefie euro w ostatnich latach stale się zwiększał, choć ceny aktywów finansowych wpływały na niego ujemnie. A zmiany majątku netto w ujęciu rok do roku (czarna kreska na drugim wykresie) są ściśle powiązane ze wzrostem PKB (niebieska kreska na drugim wykresie). Czynnikiem, który wiąże te serie danych, są oczywiście wydatki konsumpcyjne, które zależą od nastrojów konsumentów. Na nie z kolei wpływ mają zmiany majątku netto.