Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prognozy ekonomistów zakładają, że w tym kwartale gospodarka Niemiec może się skurczyć o 0,2 proc., po zapaści w II kwartale o 0,1 proc. Dwa kwartały kurczenia się PKB z rzędu oznaczają pod względem technicznym recesję. To efekt zapaści w sektorze wytwórczym, na co złożyły się kłopoty branży samochodowej oraz niepewność związana z globalną wojną handlową i brexitem. – Ostatnie dane są dużo gorsze od oczekiwań i pokazują postępujący regres w niemieckim przemyśle. Prognozy dla tamtejszej gospodarki są korygowane w dół, teraz zanosi się na to, że także w IV kwartale dojdzie do zniżki PKB. A przypomnijmy, że spowolnienie w Niemczech zaczęło się w połowie 2018 r. Wtedy wydawało się, że jest spowodowane przejściowymi problemami, np. związanymi z dostosowaniem się branży motoryzacyjnej do nowych norm. Tymczasem sytuacja stale się pogarsza, co można wiązać z tym, że Niemcy są gospodarką otwartą, nastawioną na eksport. A w globalną gospodarkę w najmniej fortunnym z cyklicznego punktu widzenia momencie uderzył wzrost protekcjonizmu. Obostrzenia w handlu zagranicznym nie dotyczą wprawdzie bezpośrednio Niemiec, ale oddziałują na tamtejszą gospodarkę choćby przez kanał niepewności, wzmacnianej jeszcze przez brexit – wyjaśnia Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.