#WykresDnia: Mniej skupów akcji na Wall Street

Dzisiejszy wykres przedstawia środki przeznaczane na realizowanie buybacków przez spółki z S&P 500 od 2013 roku. Na grafice rzuca się w oczy duży spadek wartości skupu akcji własnych między 2018 i 2019 r.

Publikacja: 11.10.2019 09:57

#WykresDnia: Mniej skupów akcji na Wall Street

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Skup akcji własnych, czyli buyback, staje się coraz popularniejszy na warszawskiej giełdzie. Wszystko dlatego, że wyceny krajowych spółek są na bardzo niskich poziomach i część spółek uważa, że to dobry moment na zaproponowanie akcjonariuszom skupu akcji i ich późniejsze umorzenie. Z perspektywy inwestora taka propozycja spółki może zostać potraktowana jako forma podzielenia się z nim zyskiem, czyli jest to alternatywa dla dywidendy (choć bardziej uciążliwa dla inwestora, ponieważ wymaga od niego formalnej odpowiedzi na taką propozycję).

Historycznie skup akcji własnych jest znacznie bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie operacje typu buyback są na porządku dziennym. Szczególnie dużo o skupie akcji własnych w Stanach Zjednoczonych mówiło się w poprzednim roku. Było tak ze względu na bardzo dużą część zysków spółek przeznaczanych na buyback, w sytuacji zaawansowanej hossy i wysokich wycen na rynku. Takie działanie – w przeciwieństwie do tego co obserwujemy na GPW – można uznać za mało racjonalne z perspektywy spółki, która przeznacza duże kwoty na zakup drogich (wskaźnikowo) akcji.

Obecnie możemy jednak zaobserwować znacznie mniejsze kwoty przeznaczane przez spółki z S&P 500 na skup akcji własnych. Dobrze pokazuje to wykres, który w mediach społecznościowych przedstawił Gregory Daco, główny ekonomista Oxford Economics.

Spadek wartości buybacków ma też drugie dno. Historycznie mocne spadki wartości skupów akcji własnych w Stanach Zjednoczonych zwiastowały duże spadki na amerykańskiej giełdzie.

SAŁ

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?