Na giełdowy parkiet zmierza Saudi Aramco, grupa, która przeprowadzi największą pierwszą ofertę publiczną akcji (IPO) w historii świata. Może się wydawać, że największe debiuty do tej pory przeprowadzały spółki amerykańskie, jednak nic bardziej mylnego. Ranking największych IPO otwierają azjatyckie spółki, a amerykański podmiot znalazł się dopiero na piątym miejscu.
Azjatycka dominacja
Do tej pory największe IPO na świecie wydarzyło się we wrześniu 2014 r. na giełdzie w Nowym Jorku. Swój debiut miał wówczas gigant handlu e-commerce Alibaba, a wartość pierwszej oferty wyniosła 25 mld USD. Częścią grupy Alibaba jest sklep internetowy AliExpress, z którego korzystają setki milionów użytkowników na całym świecie (szacuje się, że w Polsce z serwisu korzysta 5 mln ludzi).
W lipcu tego roku spekulowano, że Alibaba może zadebiutować na giełdzie w Hongkongu, aby zminimalizować wpływ wojny handlowej na giełdową wycenę. Prognozowano, że wartość potencjalnego IPO może wynieść nawet 20 mld USD, jednak w związku z protestami w Hongkongu porzucono plany debiutu.
Wiceliderem w rankingu największych debiutów jest SoftBank. Japońskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne i medialne zadebiutowało na giełdzie w Tokio w 2018 r., a wartość IPO wyniosła 23,5 mld USD. Debiut nie dał jednak zarobić inwestorom. Japońscy inwestorzy indywidualni, którzy objęli większość akcji w ofercie publicznej, sprzedawali je pierwszego dnia, częściowo z powodu obaw o szkodliwą wojnę cenową z największym operatorem sieci komórkowej w Japonii NTT Docomo. Pierwszy dzień notowań spółka zakończyła 14-proc. spadkiem, co jest rzadkością na tokijskiej giełdzie, gdzie mniej niż 10 proc. walorów debiutujących spółek jest przecenianych podczas pierwszego dnia. Było to jednocześnie największe IPO na tokijskiej giełdzie.
Ostatnie miejsce na podium największych IPO świata zajmuje Agricultural Bank of China. Instytucja finansowa zadebiutowała w 2010 r. w formule dual listingu na giełdzie w Szanghaju i Hongkongu. Było to wówczas największe IPO na świecie i do teraz pozostaje największym na chińskich giełdach. Początkowo wartość oferty wyniosła 19,2 mld USD, jednak w związku z ogromnym popytem zdecydowano się zwiększyć liczbę oferowanych akcji i ostatecznie sprzedano walory za 22,1 mld USD. Jak wynika z danych portalu statista.com, na koniec 2018 r. bank dysponował aktywami o wartości 22,61 bln juanów (3,23 bln USD), co czyni go trzecim pod względem wielkości aktywów bankiem w Chinach i jednocześnie na świecie. Bank posiada 320 mln klientów detalicznych oraz 2,7 mln klientów korporacyjnych, których obsługuje w blisko 24 tys. oddziałów.