Wierzytelności

Kruk znowu próbuje poderwać się do lotu

W drugiej połowie roku akcjonariusze spółki przeżywają prawdziwą huśtawkę nastrojów. Ostatnio przeważają jednak zwyżki.

Piotr Krupa, prezes Kruka, dwa tygodnie temu zapewniał, że wyrok TSUE to dla spółki szansa, a nie zagrożenie. Akcje firmy od tego momentu zyskały ponad 8 proc.

Foto: Archiwum

Jeszcze w lipcu za jedną akcję Kruka na warszawskiej giełdzie płacono ponad 190 zł. W październiku cena spadła jednak do 120 zł. Teraz mamy do czynienia z kolejnym zwrotem akcji. W piątek za walory windykatora płacono ponad 150 zł.

Zapewnienia prezesa

W ostatnim czasie w kontekście Kruka zaczęto mówić o nowym ryzyku. Związane ono było przede wszystkim z wyrokiem TSUE w sprawie kredytów frankowych. Rynek obawiał się, że Kruk, który też posiada tego typu wierzytelności w portfelu, może oberwać rykoszetem. Dwa tygodnie temu prezes wrocławskiej spółki Piotr Krupa w rozmowie z „Parkietem" uspokajał jednak, mówiąc, że wyrok TSUE to dla Kruka raczej szansa aniżeli zagrożenie. – Negatywne ryzyko wpływu na wyniki związane z walutowymi wierzytelnościami hipotecznymi – łącznie korporacyjnymi i detalicznymi – jest mniejsze niż 0,5 proc. oczekiwanych łącznych spłat grupy Kruk przez przynajmniej następne dziesięć lat. Nie rozumiem głosów, które mówią, że wyrok TSUE w istotny sposób wpłynie na Kruka. Absolutnie jest to nieprawda. TSUE może wygenerować podaż portfeli- tłumaczył Krupa. Od momentu tej wypowiedzi akcje Kruka zyskały na wartości ponad 8 proc. Czy więc rynek uwierzył w słowa Krupy?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.