Transport

PKP Cargo: Grupa dostosowuje się do rynku

Według zarządu PKP Cargo pandemia koronawirusa spowodowała dotychczas w Polsce co najmniej 15-proc. spadek masy przewożonych koleją ładunków i tzw. wykonywanej pracy przewozowej.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Mimo że branża zaczyna odrabiać straty, to nie będzie to łatwe. – W przyszłość patrzymy realistycznie i wiemy, że odbudowa przewozów sprzed pandemii zajmie długie miesiące – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. Dodaje, że przyszły rok ma przynieść w Polsce wzrost PKB o ok. 4 proc. To powinno mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie firmy, gdyż jej rozwój jako przewoźnika i operatora logistycznego jest mocno powiązany z wzrostem gospodarczym i prowadzoną przez nasz kraj wymianą handlową.

Spółka spodziewa się pewnej stabilizacji, a nawet wzrostu w przewozach kruszyw i materiałów budowlanych z powodu dużej ilości inwestycji infrastrukturalnych, które w najbliższych trzech latach mają być realizowane w naszym kraju. Cały czas największy potencjał do zwyżek ma jednak transport kontenerów. – W przypadku węgla trzeba się liczyć z niedużym w skali roku, ale zapewne stałym, spadkiem zapotrzebowania na ten surowiec ze strony energetyki. Tę lukę częściowo mogą wypełnić przewozy biomasy z drewna – twierdzi Warsewicz. Przychody grupy obniżyło też zamknięcie wielkiego pieca w krakowskiej hucie, a w konsekwencji spadek transportu rud i metali.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.