Technologie

Ten rok powinien być dla Wasko udany

Spółka jest beneficjentem pojawiającego się ożywienia na rynku zamówień publicznych. Liczy na kolejne kontrakty.
Foto: Bloomberg

O ponad dwie trzecie podrożały od stycznia akcje Wasko, podczas gdy branżowy wskaźnik WIG-informatyka zanotował zaledwie 5-proc. zwyżkę, przegrywając o prawie 13 pkt proc. z szerokim rynkiem. W wyniki spółek informatycznych bije przedłużający się zastój w sektorze publicznym. Pojawiają się wprawdzie pierwsze oznaki ożywienia, ale tylko w niektórych obszarach administracji. Ze względu na strukturę portfela produktowego ze wspomnianej poprawy korzysta już Wasko – podkreślają analitycy.

Rentowność w górę

Foto: GG Parkiet

Giełdowa spółka właśnie poinformowała o pozyskaniu kontraktu dotyczącego rozbudowy sieci szerokopasmowych w ramach programu operacyjnego „Polska cyfrowa". Jej oferta o łącznej wartości przekraczającej 107 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza. Podmiotami zamawiającymi są Eckley Investments, Gladmar Investments, Nashford Investments oraz Rodmer Investments. Umowy powinny zostać podpisane do końca tego miesiąca. DM BDM spodziewa się, że ich wpływ na wyniki finansowe będzie widoczny w II półroczu. Zakłada, że w kolejnych okresach Wasko będzie podpisywać kolejne umowy z zakresu światłowodów, a z uwagi a problemy niektórych konkurentów rentowność tych projektów może okazać się wyższa niż podczas poprzedniej perspektywy finansowej UE. W efekcie tegoroczna EBITDA Wasko może być nawet dwukrotnie wyższa niż w 2016 r., a w kolejnych latach powinna dalej rosnąć – choć już nie tak dynamicznie. Na sam II kwartał analitycy prognozują 11-proc. zwyżkę sprzedaży i ponadczterokrotny wzrost EBITDA. W kolejnych latach wyraźnie poprawić powinien się również wynik netto (w 2016 r. był symbolicznie pod kreską), a to z kolei przełoży się na spadek wskaźnika ceny do zysku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.