Surowce i paliwa

Unimot: Będzie rekordowy rok

W ostatnich miesiącach kondycja finansowa grupy kapitałowej Unimot uległa pogorszeniu.
Foto: materiały prasowe

W ocenie zarządu nie powinno to jednak zagrozić osiągnięciu w tym roku najlepszych w historii rezultatów. – Mimo niższych wyników jesteśmy zadowoleni z III kwartału, a cały 2020 r. będzie dla nas rekordowy. Prowadzimy biznes w trudnych warunkach, ale dzięki sprawności i determinacji naszego zespołu nie tylko osiągamy dobre wyniki, ale także kontynuujemy działania rozwojowe, m.in. w zakresie sieci stacji Avia oraz fotowoltaiki – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Tym samym aktualna pozostaje prognoza osiągnięcia 80 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. Z wstępnych danych wynika, że po trzech kwartałach ten kluczowy dla grupy wskaźnik wyniósł 59,3 mln zł. W samym III kwartale spadł do 10,9 mln zł, czyli o 40,4 proc. w ujęciu rok do roku.

Spadek zysków spowodowała przede wszystkim zniżka popytu na biopaliwo B100, wymagające otoczenie rynkowe w biznesie handlu olejem napędowym oraz niższa sprzedaż produktów asfaltowych będąca skutkiem ograniczenia budowy niekluczowych dróg w Polsce. Ponadto firma poniosła stosunkowo wysokie koszty związane z rozwojem sieci stacji paliw Avia i biznesu paneli fotowoltaicznych. – W III kwartale odczuliśmy skutki zwiększonej podaży kluczowych produktów, co przy ograniczonym popycie wpłynęło na zmniejszenie marż. Dodatkowo, ze względu na sytuację polityczną, musieliśmy wstrzymać dostawy amerykańskiej ropy naftowej na Białoruś – twierdzi Marek Moroz, wiceprezes ds. finansowych Unimotu. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.