Surowce i paliwa

Miedziowy gigant wchodzi w atom

Kolejna giełdowa spółka planuje wejść w energetykę jądrową. Mowa o KGHM, który zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r. Pod koniec czwartkowej sesji notowania miedziowego giganta spadały o 0,4 proc., do 162,5 zł.

Marcin Chludziński, prezes KGHM

Foto: materiały prasowe

Potwierdziło się to, o czym w niedawnym wywiadzie dla „Parkietu" mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM, czyli wykorzystanie atomu przez spółkę.

W czwartek KGHM podpisał porozumienia z NuScale Power, dotyczące przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii. NuScale Power jest producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (małych reaktorów modularnych).

Porozumienie dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

– Nasze zapotrzebowanie to co najmniej cztery takie reaktory – powiedział podczas konferencji Marcin Chludziński.

Jak informował KGHM, realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 r., przy czym spółka zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.

– Jesteśmy drugim z największych konsumentów energii elektrycznej w Polsce. Są to niebagatelne koszty. Zmieniające się ceny energii elektrycznej wymuszają na nas, żeby szukać bezpiecznych źródeł energii, jeśli chodzi o stabilność w czasie i stabilność, jeśli chodzi o cenę. Stąd nasza współpraca z firmą NuScale – mówił Chludziński.

– Jest to bardzo ważna umowa dla obu naszych firm. Jest to początek długoterminowych relacji – powiedział John Hopkins, prezes NuScale.

To już kolejna giełdowa spółka, która w ostatnim czasie ogłosiła plany uruchomienia elektrowni jądrowej. Pod koniec sierpnia ZE PAK podpisał z austriacką spółką MS Innovation Impulse umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Umowę podpisano w obecności i przy udziale spółek Argumenol Investment i Synthos Green Energy. Celem współpracy jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Spółka ma w planach budowę od czterech do sześciu reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Również Ciech podpisał z Synthos Green Energy list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii reaktorów jądrowych SMR i MMR. Grupa Ciech jest jednym z największych odbiorców węgla po energetyce zawodowej w Polsce, ale zgodnie z przyjętą strategią ma stopniowo odchodzić od tego surowca na rzecz pozyskiwania energii z gazu ziemnego, termicznego przetwarzania odpadów czy właśnie energii jądrowej. DOS

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.