Surowce i paliwa

Orlen: Inwestycje w wodór

PKN Orlen rozpoczął proces wyboru wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku. W ramach inwestycji, która powstanie na terenie zakładu należącego do zależnego Anwilu, powstanie instalacja produkcyjna oraz infrastruktura logistyczna i dystrybucyjna.
Foto: materiały prasowe

W pierwszym etapie realizacji projektu moce wytwórcze mają sięgać ok. 170 kg doczyszczonego wodoru na godzinę (o jakości niezbędnej do napędu samochodów). Początkowo będzie on dostarczany głównie na potrzeby transportu publicznego i towarowego. Zakończenie inwestycji planowane jest w I półroczu 2022 r. Szacowanej wartości projektu nie podano. Wiadomo za to, że instalacja będzie mieć konstrukcję modułową, co pozwoli w przyszłości na zwiększenie produkcji do 600 kg na godzinę.

– Wodór to paliwo przyszłości, które będzie znajdować szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie, ale również w energetyce. Już teraz intensyfikujemy prace nad rozwojem technologii wodorowych, tak by od 2022 r. zajmować silną pozycję konkurencyjną w tym segmencie – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.