Surowce i paliwa

Lotos. Norwegia – wydobycie pójdzie w górę

Lotos coraz aktywniej rozwija działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Norwegii.
Foto: materiały prasowe

Spółka właśnie złożyła wniosek do lokalnych władz o przyznanie jej nowych koncesji w ramach kolejnej tzw. rundy APA. Zabiega o prawo do prowadzenia działalności na obszarach zlokalizowanych w pobliżu już posiadanych koncesji, m.in. NOAKA oraz Sleipner. Ponadto jeden z obszarów, zgłoszony wspólnie z PGNiG Norway, znajduje się na Morzu Północnym, gdzie gdański koncern dotychczas nie prowadził aktywnych poszukiwań i wydobycia. Podczas poprzedniej rundy APA spółka otrzymała trzy koncesje. Ile zostanie jej przyznanych teraz, ma się okazać w styczniu przyszłego roku.

W celu optymalizacji działalności poszukiwawczo-wydobywczej Lotos podpisał z AkerBP umowę dotyczącą tzw. harmonizacji udziałów posiadanych w koncesjach na obszarach NOA (North of Alvheim) oraz Fulla. Teraz stosowne dokumenty powinny trafić do zatwierdzenia do norweskich władz. Jeśli zyskają akceptację, nastąpi wymiana udziałów pomiędzy Lotosem a AkerBP w ośmiu koncesjach. Dzięki temu gdański koncern w każdej z nich będzie miał dokładnie 12,3 proc. W konsekwencji uprości to współpracę oraz rozliczenia między partnerami.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.