REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Unimot: Udany początek roku

W czwartek na otwarciu notowań kurs akcji Unimotu zwyżkował o ponad 3,4 proc., osiągając wartość 13,65 zł. Wzrost popytu był efektem opublikowania szacunkowych danych finansowych za I kwartał.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

W tym czasie spółka zanotowała 841,8 mln zł przychodów, co oznaczało ich poprawę w ujęciu rok do roku o 24,3 proc. Wysokie były również zyski. Jednostkowy wynik EBITDA (zysk operacyjny z amortyzacją) szacowany jest na poziomie 19,1 mln zł, a skorygowana EBITDA na 7,5 mln zł.

Dla spółki i jej akcjonariuszy takie dane są tym cenniejsze, że zwyczajowo w Unimocie początek roku należy do najsłabszych w roku ze względu na zjawisko sezonowości występujące w branży paliw płynnych. – Wysoka EBITDA jest efektem wykorzystania sprzyjającego otoczenia zewnętrznego w postaci relatywnie wysokiej premii lądowej (różnica między cenami paliw obowiązującymi na międzynarodowych rynkach hurtowych a osiąganymi wewnątrz kraju – red.) oraz silnego popytu na olej napędowy. Także sytuacja w segmencie LPG (autogazu – red.) oraz w biopaliwach była lepsza, niż oczekiwaliśmy – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Dodaje, że na wyniki spółki istotny wpływ miał również przeprowadzony w II połowie ubiegłego roku plan restrukturyzacyjny.

– Wciąż bardzo optymistycznie patrzymy w przyszłość. Biorąc pod uwagę to, co udało się wypracować w I kwartale, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia zakładanych 34 mln zł EBITDA skorygowanej w całym 2019 r. – twierdzi Sikorski. W kolejnych latach wynik ten ma systematycznie rosnąć, aż do 74,8 mln zł w 2023 r. Ile faktycznie wyniosły przychody i zyski Unimotu w I kwartale, okaże się 14 maja, gdy firma opublikuje raport okresowy. TRF

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/unimot

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA