REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Duże nadzieje z biogazem wiąże dziś tylko PGNiG

Co do zasady spółki unikają tematu rozwoju w tym biznesie. Z drugiej strony trudno się dziwić, gdyż konkretnych projektów mają mało.

Dziś funkcjonuje w Polsce około stu biogazowni rolniczych. Mniej więcej tyle samo instalacji do produkcji biogazu bazuje na surowcu pozyskiwanym ze ścieków oraz wysypisk śmieci.

Foto: Shutterstock

Nowy zarząd PGNiG przedstawił niedawno bardzo ambitne plany dotyczące rozwoju koncernu w szeroko rozumianym biznesie biogazu. Przede wszystkim stwierdził, że grupa z krajowej produkcji może pozyskiwać porównywalne ilości tego surowca co z już realizowanego wydobycia błękitnego paliwa, czyli na poziomie ok. 4 mld m sześc. rocznie. Według PGNiG potencjał całkowitej krajowej produkcji biogazu sięga nawet 7 mld m sześc. To dużo, zważywszy, że przez lata, mimo już niejednokrotnie przedstawianych przez różne spółki planów, nie udało się osiągnąć zadowalających postępów w tym obszarze.

Na razie nie wiadomo, kiedy PGNiG zamierza osiągnąć docelową produkcję biogazu ani w jaki sposób zamierza go pozyskiwać. Dziś najbardziej popularnymi źródłami surowca są ścieki, wysypiska śmieci i odpady z szeroko rozumianej działalności rolniczej. W Polsce produkuje się około 0,35 mld m sześc. biogazu (zawiera średnio ok. 55 proc. metanu). To około 0,19 mld m sześc. rocznego ekwiwalentu w postaci kopalnianego, wysokometanowego gazu ziemnego (zawiera ok. 98 proc. metanu). Teoretycznie ostatnia z tych wartości określa również ilość możliwego dziś do pozyskania biometanu z biogazu, czyli surowca o identycznym składzie i właściwościach jak gaz ziemny dystrybuowany w polskiej sieci. W naszym kraju na razie nikt jednak nie przerabia biogazu na biometan. Ten jest przede wszystkim wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej. PGNiG chce to zmienić. Spółka zamierza osiągnąć dominującą pozycję w zakresie wytwarzania biometanu, jak i jego dostarczania do sieci dystrybucyjnej. Do chwili zamknięcia tego numeru „Parkietu" nie udało nam się jednak uzyskać od PGNiG odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. tego, w jaki konkretnie sposób koncern chce rozwijać produkcję biogazu, ile pieniędzy zamierza wydać na tę działalność i czy już jakiekolwiek projekty realizuje. Dotychczas zadeklarował jedynie, że plany związane z rozwojem gospodarki niskoemisyjnej zostaną ujęte w zaktualizowanej strategii grupy PGNiG, którą chce przedstawić do końca tego roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA