REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Czy JSW znów stanie nad przepaścią?

Rosnące koszty wydobycia i zwiększające się zwały niesprzedanego surowca – to problemy, które trawią całą branżę górniczą.
Foto: Bloomberg

Sięgnięcie przez Jastrzębską Spółkę Węglową już na początku 2020 r. po pieniądze odłożone na czarną godzinę mocno zaniepokoiło rynek. Sygnały pogarszania się sytuacji u największego w Unii Europejskiej producenta węgla koksowego – w ślad za spadkiem cen tego surowca – widać było już jednak znacznie wcześniej. Efektem tego były też topniejące notowania spółki – w całym 2019 r. wartość firmy na warszawskiej giełdzie stopniała o 68 proc. To oznacza, że z kapitalizacji JSW wyparowało w tym czasie ponad 5 mld zł. Analitycy przyznają, że są powody do niepokoju, ale spółka ma szansę poradzić sobie z kryzysem.

Spokój do wyborów?

JSW utworzyła fundusz stabilizacyjny w 2018 r. Miała po niego sięgnąć w razie potrzeby ratowania płynności finansowej. Na koniec września 2019 r. spółka odłożyła tam w sumie 1,86 mld zł. Okazuje się, że pieniądze przydadzą się już w tym roku. Zarząd JSW zapowiedział, że wyciągnie z funduszu 700 mln zł, z czego już w lutym 300 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA