Surowce i paliwa

Padł nowy rekord importu węgla do Polski

Ponad 16 mln ton czarnego paliwa wpłynęło do naszego kraju tylko do końca października minionego roku – wynika z danych Eurostatu.
Foto: Fotorzepa, Marcin Bielecki

Dwa miesiące przed końcem 2018 r. padł rekord importu węgla do Polski. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, od stycznia do października sprowadziliśmy już 16,2 mln ton tego surowca. To o 70 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Oznacza to, że pobiliśmy już rekord z roku 2011, kiedy wpłynęło do naszego kraju 15 mln ton węgla.

Najwięcej z Rosji

W samym październiku wielkość importu była imponująca, bo przekroczyła 2 mln ton. Może to oznaczać, że krajowa branża energetyczna i ciepłownicza miały problemy z dostępnością rodzimego paliwa na rynku. Podobnie jak w latach poprzednich zdecydowana większość zagranicznego surowca pochodzi z Rosji. Import rosyjskiego węgla w ciągu dziesięciu miesięcy minionego roku wyniósł 11,2 mln ton i był o 77 proc. wyższy niż rok wcześniej. Na drugą pozycję wskoczyły Stany Zjednoczone, skąd sprowadziliśmy 1,4 mln ton czarnego paliwa – ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Na kolejnych miejscach uplasowały się Kolumbia i Australia.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.