Recenzje

Jak stać się mistrzem w swoim zawodzie

W niezliczonych podręcznikach pozytywnego myślenia i od tabunów coachów biznesowych dowiadujemy się często, że powinniśmy się kierować swoją pasją, by osiągnąć sukces zawodowy.

Cal Newport Moja praca, moja pasja Studio Emka Warszawa 2021

Foto: materiały prasowe

Cal Newport, profesor informatyki na Uniwersytecie Georgetown i zarazem popularny bloger, stara się rozprawić z tą „dobrą radą" w swojej książce „Moja praca, moja pasja". Jego zdaniem kierowanie się swoją pasją w pracy często bywa zwodnicze i niebezpieczne. Biznesowi guru, tacy jak Steve Jobs, założyciel Apple'a, często wprowadzają ludzi w błąd, mówiąc, że to właśnie pasja pozwoliła im odnieść sukces. „Gdyby młody Steve Jobs wziął sobie do serca własną radę i podążył za swoją pasją, dziś należałby pewnie do najpopularniejszych nauczycieli w Los Altos Zen Center. Ale Jobs nie skorzystał z własnych wskazówek. Firma Apple Computer na pewno nie zrodziła się z pasji, była raczej rezultatem szczęśliwego zbiegu okoliczności – przedsięwzięciem na małą skalę, które niespodziewanie dostało wiatru w żagle. Nie wątpię, że Jobs w końcu zaczął się swoją pracą pasjonować. Gdy oglądasz któreś z jego słynnych przemówień podczas wprowadzania na rynek nowego produktu, widzisz człowieka, który naprawdę kocha to, co robi. Ale co z tego wynika? Tylko tyle, że fajnie jest lubić swoją pracę" – pisze Newport. Zauważa on również, że niewiele osób posiada jakąkolwiek pasję, która byłaby przydatna zawodowo. Ponadto pasja to często efekt mistrzowskiego opanowania umiejętności. Newport radzi więc, by po prostu stać się dobrym „rzemieślnikiem" w swoim zawodzie. Jego książka jest zbiorem wskazówek, jak do tego dojść i zacząć cieszyć się tym, co robimy. Lepsze to niż narzekanie... HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.