Przemysł

Najgorsze za Amicą

Po słabszym drugim kwartale, w trzecim polski producent AGD pokazał już lepsze wyniki
Foto: materiały prasowe

W trzecim kwartale przychody Amica wzrosły 10 proc. do 773,1 mln zł, a zysk netto 27 proc. do 28,1 proc.

- Cieszy nas sprzedaż w Polsce, która w minionym kwartale wzrosła o 14 proc. w ujęciu rok do roku. Konsekwentna ekspansja geograficzna Grupy Amica przekłada się również na wzrosty innych obszarów geograficznych, w tym Europy Zachodniej (+13 proc. rdr), gdzie od II kw. 2017 roku konsolidowana jest francuska spółka dystrybucyjna Sideme. Coraz mocniej zbliżamy się do przekroczenia progu 3 mld zł rocznych przychodów – mówi Wojciech Kocikowski, wiceprezes Grupy Amica ds. finansowych.

W przeciwieństwie do pierwszego półrocza, w którym marże znalazły się pod silną presją kosztową, w trzecim kwartale br. Amica zanotowała już wyraźne wzrosty marży EBITDA, brutto i netto.

- Oceniamy, że wzrost cen komponentów stracił już impet. Dlatego też optymistycznie patrzymy na marże produktów, choć niewiadomą pozostaje zachowanie rynku pracy w przyszłości. Co do rentowności sprzedaży towarów sytuacja nie jest jeszcze jednoznaczna, ale widzimy symptomy stabilizacji. Jednocześnie dużym wsparciem dla tegorocznych wyników jest uruchomiony we wrześniu zeszłego roku zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania, który generuje istotne oszczędności kosztowe względem wcześniejszego outsourcingu magazynowego. Ogólna dyscyplina kosztowa i zoptymalizowane wydatki marketingowe również pozytywnie wpływają na osiągane rezultaty – komentuje wiceprezes Wojciech Kocikowski.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.