Przemysł

Wielton: Odbicie popytu wsparło wyniki

Podczas środowej sesji akcje Wieltonu drożały nawet o ponad 20 proc., czemu towarzyszyły bardzo wysokie obroty.
Foto: materiały prasowe

Była to odpowiedź rynku na dużo lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Wprawdzie największy krajowy producent naczep i przyczep nie był w stanie pobić rezultatów sprzed roku, ale wypadły one znacząco lepiej od fatalnego poprzedniego kwartału. Był to w dużej mierze efekt odbudowy popytu na kluczowych rynkach po okresie załamania w II kwartale, wywołanego ograniczeniami związanymi z pandemią. – Zgodnie z naszymi przewidywaniami w III kwartale zaobserwowaliśmy powrót popytu na przyczepy i naczepy. Szczególnie dobrym miesiącem pod względem sprzedaży był wrzesień, w którym wyraźnie widoczna była pewna normalizacja na rynku. Bardzo dobre wyniki sprzedaży wykazał Fruehauf z rynku francuskiego oraz brytyjski Lawrence David – komentuje Mariusz Golec, wiceprezes Grupy Wielton. – Większa aktywność klientów przełożyła się na dobrą wielkość zamówień i stabilny poziom tzw. backlogu. Podejmujemy działania mające na celu poprawę rentowności naszego biznesu. Nadal działamy w dobie niepewności związanej z pandemią, dlatego niezwykle ważnym aspektem jest wykorzystanie sprzyjających okoliczności rynkowych. Naszym celem jest zakończenie 2020 r. wynikiem pozwalającym nam potwierdzić trwałe odwrócenie negatywnego trendu zarysowanego w I półroczu – dodaje.

W III kwartale spółka naruszyła kowenanty finansowe (na koniec września wskaźnik długu netto do EBITDA wzrósł do 5,1). Zarząd liczy , że uda się spółce porozumieć w tej sprawie z bankami. – Dzięki bardzo dobrej sprzedaży w raportowanym okresie wypracowaliśmy największy przyrost EBITDA w całym bieżącym roku. W okresie trzech kwartałów osiągnęliśmy lepszy wynik w przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej i utrzymaliśmy dodatni całościowy cash flow. Skuteczne zarządzanie kapitałem pracującym oraz wsparcie finansowania zewnętrznego pozwoliły nam na zgromadzenie wysokich zasobów środków pieniężnych gwarantujących stabilne i efektywne funkcjonowanie grupy – wyjaśnia Piotr Maciej Kamiński, wiceprezes Grupy Wielton.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.