Przemysł

Boryszew: Wyniki ucierpiały na skutek pandemii

Grupa Boryszew odczuła skutki pandemii Covid-19 w wynikach II kwartału. W kolejnych zarząd zakłada ich odbudowę m.in. w dziale motoryzacji, który ucierpiał najmocniej.
Foto: materiały prasowe

– Liczymy, że EBITDA grupy w III kwartale nie będzie niższa niż w zakończonym, a może nawet uda się zaskoczyć rynek i wynik będzie nieco lepszy. Będzie to możliwe dzięki stabilnym przychodom w segmencie metali, chemii, stali i lepszym wynikom automotive – ocenia Piotr Lisiecki, prezes Boryszewa. Jego zdaniem zdecyduje o tym wrzesień, ponieważ wakacyjne miesiące upłynęły pod znakiem sezonowych postojów produkcyjnych w branży samochodowej.

W II kwartale 2020 r. spółka naruszyła kowenanty finansowe (na koniec czerwca br. wskaźnik długu netto do EBITDA wzrósł do 4,6). Naruszenie było związane głównie ze znaczącym spadkiem EBITDA rok do roku, który był efektem załamania sektora motoryzacyjnego, oraz znaczącą redukcją limitów ubezpieczeniowych. – Skutki naruszenia kowenantów wynikające głównie ze spadku EBITDA i wzrostu długu netto będziemy odczuwać do końca bieżącego roku. Spadek PKB w krajach Unii Europejskiej prognozowany na poziomie ponad 8 proc. będzie się odbijał na wynikach całej grupy. Z tego powodu przez jakiś czas będziemy odczuwać skutki załamania z początku pandemii w Europie. Banki procedują decyzje o wyrażeniu zgody na naruszenie i pozytywnie oceniają działania grupy w tym zakresie – informuje Lisiecki. Zarząd liczy, że uda się spółce porozumieć w tej sprawie z bankami do końca września.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.