Przemysł

Apator: Milion gazomierzy trafi do Belgii

Urządzenia bazują na systemie opracowanym przez spółkę zależną Atende.

Mirosław Klepacki, prezes Apatora.

Foto: Archiwum, Robert Gardziński

Apator Metrix, spółka zależna Apatora, dostarczy milion gazomierzy iSMART2 w ramach przetargu związanego z masowym wdrożeniem inteligentnych liczników w Belgii. Urządzenia bazują na systemie Phoenix-RTOS, który został opracowany od podstaw przez Phoenix Systems – spółkę z grupy Atende. Łączna wartość gazomierzy iSMART2 dostarczonych przez Apator Metrix wyniesie około 65 mln euro. Szacowany przychód Phoenix Systems z tytułu realizacji umowy wyniesie około 9 mln zł. Wdrożenie przewidziane jest na lata 2023–2031.

Notowania akcji Apatora, którego prezesem jest Mirosław Klepacki, rosły na półmetku środowej sesji o 0,8 proc., do 24,1 zł, a walory Atende drożały o 0,4 proc., do 5,04 zł. Przetarg został zorganizowany przez belgijski koncern energetyczny Fluvius System Operator, reprezentujący belgijskich operatorów sieci energii elektrycznej, gazu i wody ORES, RESA i Sibelga. W ramach przetargu wybrano ofertę Landis+Gyr, a Apator Metrix, jako partner Landis+Gyr, odpowiedzialny będzie za dostarczenie inteligentnych gazomierzy iSMART2. Phoenix-RTOS stanowi bazę dla oprogramowania tych urządzeń. Oprogramowanie gazomierza rozwijane jest od wielu lat we współpracy Apator Metrix i Phoenix Systems.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.