REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Arctic Paper mocno traci po wynikach

Słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne papierniczej grupy i brak dywidendy zostały negatywnie przyjęte przez inwestorów.
Foto: Adobestock

W efekcie w trakcie wtorkowej sesji notowania Arctica spadały nawet o ponad 19 proc. przy dużo wyższych niż zwykle obrotach.

Ze względu na pogorszenie wyników, realizowane inwestycje i poziom zadłużenia zarząd spółki rekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku za 2018 rok. - Słabszy niż osiągnięty w poprzednich latach wynik finansowy grupy, realizowane obecnie inwestycje mające zapewnić utrzymanie konkurencyjności oraz stabilność kosztów energii, a także obecny poziom zadłużenia spółki, skłaniają zarząd do rekomendowania pozostawienia wypracowanego zysku w spółce w celu wzmocnienia kapitałów własnych - wyjaśniła spółka w raporcie.

W IV kwartale 2018 r. przychody grupy wyniosły 780,7 mln, co oznacza wzrost o ponad 5 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku. EBITDA spadła do 3 mln zł wobec 33,6 mln rok wcześniej. W 2018 roku przychody ze sprzedaży grupy wyniosły prawie 3,16 mld zł i były o 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wynik EBITDA w tym okresie spadł do 223,5 mln z 244,4 mln zł osiągniętych w 2017 r.

W segmencie papieru produkcja w IV kwartale 2018 r. spadła do 150 tys. ton (w porównaniu do 165 tys. ton w IV kwartale 2017 r.) ze względu na przejściowy spadek popytu rynkowego w listopadzie i grudniu, który dotyczył zarówno papieru powlekanego, jak i niepowlekanego. Przychody ze sprzedaży papieru w IV kwartale wyniosły 539,1 mln zł wobec 543 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej, a na poziomie EBITDA odnotowano stratę w wysokości 12,3 mln zł wobec 26,3 mln zł zysku rok wcześniej. W całym 2018 roku przychody ze sprzedaży w segmencie papieru wyniosły 2,26 mld zł i były o 4 proc. wyższe niż przed rokiem, a EBITDA spadła do 66 mln zł z 131 mln zł rok wcześniej. Największym wyzwaniem dla segmentu papieru grupy były wysokie ceny celulozy, które grupa kompensowała podwyżkami cen papieru. W samym IV kwartale 2018 r. ceny celulozy spadły w porównaniu z najwyższym poziomem jaki osiągnęły w III kwartale 2018 r., ale były nadal średnio o 10-30 proc. wyższe niż w IV kwartale 2017 r. - Rok 2018 wyraźnie pokazał, że działania skierowane tylko na rynek nie wystarczą by odbudować nasze marże. Musimy położyć jeszcze większy nacisk na redukcję kosztów, wzrost wydajności oraz rozwój nowych produktów - podsumował Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA