REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Kolejny trudny rok dla producentów części

Utrzymanie rentowności w 2020 roku będzie nie lada wyzwaniem dla spółek z branży automotive.
Foto: Adobestock

Rok 2019 przyniósł pogłębienie negatywnych tendencji w branży motoryzacyjnej. Wielu jej giełdowych przedstawicieli jest w dużym stopniu nastawionych na eksport, w związku z czym ich kondycja jest powiązana z koniunkturą na zagranicznych rynkach.

Słabnący popyt

W Niemczech, które stanowią największy rynek eksportowy dla polskich części i akcesoriów motoryzacyjnych, ubiegły rok był kolejnym rokiem spadku produkcji samochodów, co miało związek z osłabieniem popytu na największych rynkach zbytu. – Sektor motoryzacyjny w Niemczech znajduje się pod presją już od blisko dwóch lat. Głównymi przyczynami są zmiany regulacyjne związane z nowymi normami emisji spalin, obawy o pogarszającą się światową koniunkturę (cykliczność sektora automotive) oraz czynniki geopolityczne (wojny handlowe, niepewność odnośnie do ceł na import europejskich aut) – wskazuje Tomasz Mazurek, analityk BM BNP Paribas.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA