REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Arctic Paper: Ceny celulozy korzystne dla grupy

To powinien być udany rok dla papierniczej grupy. W ocenie analityków sprzyjające otoczenie rynkowe w postaci m.in. korzystnych cen celulozy w dalszym ciągu będzie wsparciem dla jej wyników finansowych.
Foto: Adobestock

Ceny surowca spadły od szczytów o ok. 35 proc. i są na najniższym poziomie od 2,5 roku. Spadkowi sprzyja duża nadpodaż celulozy na rynku. Z oczekiwań zarządu wynika, że warunki kosztowe związane z zakupem tego surowca powinny być dla grupy korzystne w pierwszej połowie 2020 roku. Z przewidywań analityków wynika, że Arctic ma przed sobą kilka kwartałów istotnej poprawy zysku netto, co powinno być istotnym czynnikiem wspierającym jego notowania. – Wskazujemy na niskie ceny celulozy liściastej, która stanowi blisko 60 proc. gotówkowych kosztów produkcji papieru, a także perspektywę dalszego osłabienia dolara, co powinno się przekładać na relatywnie wysokie wyniki kluczowego segmentu papierniczego. Doceniamy także wysiłki zarządu, skupiające się na poprawie kapitału obrotowego i sytuacji zadłużeniowej. Dzięki temu spółka powinna wrócić do wypłaty dywidendy w 2020 roku – uważa Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Przez trzy kwartały 2019 roku Arctic Paper wypracował 2,38 mld zł skonsolidowanych przychodów, nieznacznie mniej niż w analogicznym okresie 2018. Równocześnie zysk netto grupy zwiększył się o ponad 30 proc., do 119,1 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA