Profesjonalny inwestor

KNF interweniuje na rynku produktów ubezpieczenia z funduszem

Zdaniem ekspertów PIU w związku ze stanowiskiem nadzoru zmieni się konstrukcja produktów z UFK. Prawdopodobnie w wielu produktach będziemy mieli do czynienia z rozdzieleniem części ochronnej od inwestycyjnej.
Foto: materiały prasowe

W czwartek Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała pismo dotyczące zakazu sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych niespełniających wskazanych kryteriów.

Wysokie koszty dla klienta

Niestety dla wielu uczestników UFK były bardzo przykrym doświadczeniem ze względu na bardzo wysokie opłaty bieżące oraz likwidacyjne i mało zrozumiałe zasady. W przypadku części klientów można także mówić o zakupie produktu nieodpowiadającego potrzebom. Przypomnijmy, że gigantyczne opłaty likwidacyjne UFK zostały zniesione bądź zredukowane dopiero po interwencjach np. UOKiK. Jak wskazywano, przed wejściem w życie nowego prawa (czyli przed 1 stycznia 2016 r.) głównym problemem konsumentów były wysokie opłaty likwidacyjne pobierane przez zakłady ubezpieczeń w momencie rozwiązania umowy z UFK. „Odkąd obowiązują przepisy o działalności ubezpieczeniowej, na rynku pojawiają się nowe praktyki i klauzule, które wzbudzają wątpliwości Urzędu, w tym przede wszystkim nowe rodzaje opłat, które mogą służyć zatrzymaniu składek konsumenta i zniechęceniu go do rezygnacji z polisy" – wskazywał Urząd.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.