Wdrażanie pierwszego etapu PPK wchodzi w ostatnią fazę

Znakomita większość największych firm wybrała już instytucje finansowe, które pomogą im uruchomić i prowadzić pracownicze plany kapitałowe. Popłynęły już pierwsze składki do PPK.

Aktualizacja: 24.10.2019 07:36 Publikacja: 24.10.2019 05:00

Wdrażanie pierwszego etapu PPK wchodzi w ostatnią fazę

Foto: Adobestock

– Postrzegamy PPK jako bardzo istotny program społeczny, który ma wzmacniać finanse Polaków po ustaniu aktywności zawodowej – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w dniu uruchamiania programu. Przekonywał, że to, iż na oszczędności pracownika w PPK składać się będą on sam, jego pracodawca i państwo, sprawia, że jest to program bardzo atrakcyjny.

Ponad 70 proc. firm z umowami o PPK

Z początkiem lipca obowiązek utworzenia i udostępnienia PPK pracownikom objął największe firmy, czyli te, które zatrudniają co najmniej 250 osób. 1 lipca był najwcześniejszym możliwym terminem podpisania umowy o zarządzanie PPK. Z kolei 15 lipca był najwcześniejszym możliwym terminem podpisania umowy o prowadzenie PPK. Najpóźniejsze terminy na zawarcie tych umów przez duże firmy to odpowiednio 25 października i 12 listopada. W przypadku umów o prowadzenie PPK zawartych w lipcu pierwsza wpłata na rachunek PPK pracowników następowała do 15 sierpnia lub 15 września. Dla umów zawartych w listopadzie pierwsza wpłata na rachunek PPK nastąpi do 15 grudnia 2019 r. lub 15 stycznia 2020 r. – Pierwszych większych wpłat spodziewamy się jesienią. Zakładamy, że znakomita większość firm będzie zawierała umowy we wrześniu i październiku – mówił prezes Borys.

Według danych PFR w pierwszym etapie obowiązek utworzenia PPK objął 4034 firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Pracuje w nich w sumie ponad 3,17 mln osób, do których skierowany jest nowy program. Z danych, które uzyskaliśmy w PFR we wtorek, wynika, że umowy o zarządzanie PPK podpisało 2828 firm, czyli ponad 70 proc. tych, które powinny to zrobić do 25 października. – Liczba umów rośnie każdego dnia bardzo dynamicznie – mówią władze PFR.

Do zarządzania PPK dopuszczono 20 instytucji finansowych. Są to (w kolejności alfabetycznej): Aegon PTE, TFI Allianz Polska, AXA TFI, Aviva Investors Poland TFI, BNP Paribas TFI, BPS TFI, Compensa TUnŻ Vienna Insurance Group, Esaliens TFI, Generali Investments TFI, Investors TFI, Millennium TFI, Nationale-Nederlanden PTE, NN Investment Partners TFI, Pekao TFI, PFR TFI, PKO TFI, Pocztylion-Arka PTE, TFI PZU, Santander TFI, Skarbiec TFI. Każda z instytucji oferuje osiem, a niektóre dziewięć subfunduszy zdefiniowanej daty, które będą wykorzystywane do inwestowania oszczędności gromadzonych w programie.

Obowiązek udostępnienia PPK obejmie większość firm działających w naszym kraju. Muszą one wybrać instytucję finansową, której powierzą utworzenie u siebie pracowniczego planu kapitałowego i zarządzanie nim. Za zarządzanie instytucje finansowe pobiorą opłaty w wysokości do 0,5 proc. zgromadzonych aktywów netto. To maksymalny pułap. Instytucje mogą pobierać niższe opłaty. I jak się okazuje, większość się na to zdecydowała. Z zestawienia wysokości opłat za zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi wynika, że średnia opłat, które chcą pobrać instytucje finansowe, to 0,37 proc. aktywów netto zgromadzonych w PPK. Opłaty wahają się przy tym od 0,32 do 0,50 proc. Zestawienie to nie obejmuje opłat promocyjnych, jakie wprowadziły niektóre z instytucji finansowych w początkowym okresie działania PPK. Część instytucji zdecydowała się na niepobieranie opłat za zarządzanie w pierwszym okresie funkcjonowania programu.

Firmy mówią o doświadczeniach z PPK

Tymczasem firmy, które mierzą się już z wdrażaniem PPK, mówią o swoich doświadczeniach z tym związanych. Przepytała je w tej sprawie firma doradcza KPMG. Niemal dwie trzecie badanych firm uważa, że wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych jest dla nich dużym wyzwaniem organizacyjnym. Obawiają się problemów z dostosowaniem swoich systemów informatycznych do wymogów obsługi PPK. Wśród kryteriów wyboru instytucji finansowej do zarządzania PPK najważniejsze są zdaniem firm: doświadczenie w zarządzaniu funduszami na polskim rynku (60 proc.), efektywność w zarządzaniu aktywami potwierdzona historycznymi wynikami inwestowania (58 proc.), wysokość opłat za zarządzanie (48 proc.). Na dalszych miejscach firmy wymieniały m.in. oferowane narzędzia wsparcia informatycznego dla pracowników i pracodawcy, zakres i jakość wsparcia dla pracowników i pracodawcy, doświadczenie zespołu zarządzającego aktywami, a także oferowane dodatkowe korzyści dla pracowników (bonusy, rabaty itp.). Od instytucji finansowej wybranej do zarządzania PPK oczekują też m.in. dedykowanego opiekuna do kontaktów dla pracowników działu odpowiedzialnego za prowadzenie tego programu w firmie (96 proc.) oraz przeprowadzenia akcji informacyjnej dla pracowników (88 proc.).

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł