Portfel techniczny

Szósty raz w tym roku technicy lepsi od WIG. Kogo teraz typują?

Lipcowe zestawienie przyniosło skromny, ale dodatni wynik. Portfel zarobił 0,2 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku spadł o 1,26 proc. Dobra passa trwa. Na sierpień eksperci wskazali siedem kolejnych spółek.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Przypomnijmy, że w ostatnim zestawieniu znalazło się dziewięć spółek. Pięć przyniosło dodatnią stopę zwrotu, a cztery kończyły miesiąc pod kreską. Efekt końcowy był taki, że portfel zarobił 0,2 proc. W skumulowanym wyniku od początku roku niewiele to więc zmieniło. Zysk sięga już 49,1 proc. Dorobek WIG stopniał po lipcowej korekcie do 2,9 proc. Przewaga analityków jest bardzo duża.

Dobra intuicja

Różnica ponad 46 pkt proc. między dorobkiem portfela i szerokiego rynku to nie przypadek. Na siedem ostatnich miesięcy w sześciu analitycy byli górą. Tylko raz, w maju, musieli uznać wyższość WIG. To był dotąd jedyny miesiąc, kiedy ponieśli stratę, choć trzeba przyznać, że wymiar kary był niewielki, zaledwie -1,3 proc. W pozostałych sześciu portfel zarabiał średnio aż 7,3 proc. To solidny rezultat, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, jak niełatwy w tym roku jest polski rynek akcji.

Technicy udowadniają tym samym, że na podstawie układu kresek można podjąć skuteczną walkę z benchmarkami. Jak spojrzymy na poszczególne wyniki w lipcowym zestawieniu, to widać, że niektórzy mieli wyjątkowo dobrego nosa. Mowa m.in. o Michale Krajczewskim z BM BNP Paribas, który wskazał AmRest i zarobił na nim aż 11,3 proc. (szczegóły oraz wykres na kolumnie obok). Ekspert udowadnia po raz kolejny, że nagroda Byka i Niedźwiedzia w kategorii analityk roku 2018 nie była przypadkowa.

Siedem nowych wskazań

Mimo okresu wakacyjnego w typowaniu spółek do sierpniowego portfela udział wziął niemal komplet analityków. Swoje propozycje wysłało bowiem ośmiu ekspertów. Dwóch okazało się jednomyślnych: Sobiesław Kozłowski z Noble Securities i Krzysztof Borowski z SGH. Obaj wskazali tego samego producenta gier komputerowych – 11 bit studios. Spółka ta otrzymuje więc 25-proc. wagę w nowym zestawieniu, a pozostałe mają równy udział wynoszący 12,5 proc.

Datą bazową dla sierpniowego zestawienia będzie 30 lipca. Ceny zamknięcia z tej sesji będą stanowić punkt odniesienia przy obliczaniu stóp zwrotu z typowanych akcji oraz indeksu WIG, do którego się porównujemy. Dodajmy, że poniżej znajdują się dokładne uzasadnienia wyboru poszczególnych spółek. Każdy ekspert tłumaczy na podstawie analizy technicznej, dlaczego jego zdaniem warto w sierpniu stawiać na dany walor. Już na pierwszy rzut oka widać, że poniższy skład portfela ma pewne cechy charakterystyczne. Jakie?

Niewiara w blue chips

Patrząc na sierpniowe zestawienie przez pryzmat reprezentowanych indeksów, uwagę zwraca mała reprezentacja WIG20. O ile w lipcu indeks ten miał aż trzech przedstawicieli, o tyle teraz ma tylko jednego. Mowa o CCC wskazanym przez Bartosza Sawickiego z TMS Brokers. Wygląda na to, że analitycy techniczni nie dostrzegają na wykresie WIG20 sygnałów kupna, a w jego portfelu spółek, które mogłyby napędzić zwyżki na całym indeksie. Być może zraziło ich ostatnie zachowanie notowań. Kurs WIG20 spadł bowiem poniżej 2300 pkt i znalazł się najniżej od połowy czerwca. Co więcej – przebite w dół zostały średnie kroczące z 50 i 200 sesji, a MACD spadł poniżej zera.

Foto: GG Parkiet

Technicy większy potencjał widzą w misiach. Reprezentantów mWIG40 jest dwóch. Oprócz wspomnianego 11 bit studios jest to Kruk. Z maluchów eksperci wyselekcjonowali natomiast Neukę i Dom Development. Ponadto w portfelu znalazły się jeszcze Ropczyce i Boombit. Pierwszy emitent należy tylko do szerokiego WIG-u, a drugi (niedawny debiutant) nie reprezentuje żadnego indeksu.

Gaming rządzi

Pod względem branżowym sierpniowe zestawienie ma tylko jedną osobliwość. Są nią producenci gier. W zestawieniu jest typowana przez dwóch analityków 11 bit studios, a także Boombit. To pokazuje, że gaming to wciąż branża bardzo atrakcyjna z inwestycyjnego punktu widzenia. Technicy grają z trendem. Okazuje się bowiem, że WIG-games ma za sobą siedem wzrostowych miesięcy z rzędu. W tym czasie jego notowania skoczyły o prawie 60 proc. Dodajmy, że również w lipcowym portfelu branża ta miała swoich dwóch reprezentantów – CD Projekt i Boombita (po raz drugi z rzędu typuje ten podmiot Piotr Kaźmierkiewicz z CDM Pekao).

Foto: GG Parkiet

Jeśli chodzi o pozostałe branże reprezentowane w sierpniowym zestawieniu, to mamy tu przedstawicieli pięciu sektorów. Mowa o farmacji, finansach, nieruchomościach, budownictwie i odzieżówce. Na brak dywersyfikacji narzekać więc nie można.

Z prądem lub pod prąd

Patrząc na nowe zestawienie przez pryzmat dominujących na wykresach trendów średnioterminowych, trzeba przyznać, że siły są dość wyrównane. O ile 11 bit studios porusza się wyraźnie w bok, o tyle Neuca, Kruk i Dom Development mogą się pochwalić wyraźnymi tendencjami wzrostowymi. Typujący je analitycy grają więc zgodnie z maksymą: „trend jest twoim przyjacielem". Zgoła odmienną strategię wybrali ci, którzy wskazują Boombit, Ropczyce i CCC. Notowania ich akcji są bowiem w trendach spadkowych. Za miesiąc przekonamy się, kto miał lepszego nosa do wykresów.

Powiązane artykuły