Portfel inwestycyjny

W kwietniu inwestorzy nie odwrócą się od rynków akcji

Poprawa sytuacji epidemiologicznej i lepsze nastroje inwestorów mają przełożyć się na zwyżki na GPW oraz umocnienie złotego. Lepiej ma się zachowywać też złoto.
Foto: Adobestock

W marcu średni wyniki portfela walut, surowców i indeksów akcji znalazł się 0,28 proc. pod kreską. To jak dotąd najlepszy miesiąc w tym roku. Mimo średniej straty aż pięciu analitykom udało się wypracować zyski, i to całkiem okazałe – Rafał Sadoch z BM mBanku oraz Andrzej Kiedrowicz z AvaTrade zwiększyli swój kapitał w ubiegłym miesiącu o ponad 3 proc. Straty przynosiły zwykle nietrafione pozycje na złoto, które znów zniżkowało. Byli jednak tacy, którzy trafnie przewidzieli ruchy tego kruszcu, jak Michał Krajczewski z BM BNP Paribas.

GPW i złoty w górę

Marzec niósł ze sobą sporo zaskoczeń, jak np. niespotykanie silny dolar. Mało kto był także w stanie przewidzieć przecenę obligacji skarbowych, która nastąpiła w poprzednim miesiącu i miała ogromny wpływ na notowania metali szlachetnych. W zeszłym miesiącu część prognoz analityków kłóciła się ze sobą, jednak na kolejne miesiące w większości przypadków mamy teraz zgodność. Przeważa optymizm zarówno jeśli chodzi o rynki zagraniczne, jak i rynek polski. Za oceanem mamy dość jasny plan szczepień przeciwko koronawirusowi. Inwestorzy liczą także na zdecydowane osłabienie pandemii w Polsce w drugiej połowie kwietnia. – Nieudany marcowy atak na wsparcia poniżej 1900 pkt na WIG20 wzmacnia pozycję popytu, otwierając drogę do 2100 pkt – przewiduje Marcin Kiepas, analityk Tickmill. – Oczekiwana w drugiej połowie kwietnia poprawa sytuacji epidemicznej, a wraz z nią późniejsze otwieranie gospodarki, będzie pchało w górę ceny akcji – twierdzi Kiepas. Pozytywnym bodźcem dla polskich akcji ma być indeks DAX, który w tym roku jest wyjątkowo mocny.

– Niemiecki DAX jest w regularnej hossie potwierdzanej nowymi szczytami, ale cały czas ten wyraźny ruch nie przekłada się na wzrosty na GPW. Opóźnienie polskich akcji w stosunku do niemieckich może być wynikiem osłabienia złotego, które powoduje straty inwestorów zagranicznych działających na naszej giełdzie – analizuje Łukasz Wardyn, ekspert CMC Markets. – W przypadku powstrzymania osłabienia złotego popyt na GPW może być większy – twierdzi.

Pozostali analitycy także liczą na lepsze notowania krajowej waluty do dolara czy euro. – Pomimo złotego najsłabszego nominalnie wobec euro od 12 lat, najwyższej z krajów Unii Europejskiej inflacji HICP w Polsce oraz potencjalnej spekulacji na osłabienie złotego przed uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego oceniam je jako nadmierne i jako okazję dla eksporterów do zabezpieczenia rentowności kontraktów – mówi Sobiesław Kozłowski z Noble Securities. – Oczekiwane przyspieszenie szczepień w Polsce jest silnym argumentem za lepszymi nastrojami w drugiej połowie kwietnia – ocenia.

Po stronie złotego jest także Bartosz Sawicki, ekspert Cinkciarza. – Słabość złotego i siła dolara – dwie bardzo ewidentne tendencje w pierwszym kwartale – powinny wygasać. Polska waluta została pogrążona przez splot niekorzystnych czynników. Dwa z nich: sytuacja epidemiczna i niepewność dotycząca wyroku ws. frankowiczów, powinny wygasnąć w kwietniu – mówi Sawicki.

Hossa na Wall Street wciąż trwa

Eksperci są pozytywnie nastawieni nie tylko do DAX czy WIG20, ale także do amerykańskich akcji. Jak zauważa Marcin Sulewski, niezależny ekonomista, S&P 500 przełamał serię coraz głębszych korekt. – Widać też, że rynek przyzwyczaił się już chyba do wyższych rentowności obligacji – zauważa Sulewski.

Z kolei Michał Krajczewski z BM BNP Paribas liczy na zwyżki Dow Jones Transportation.

– Oczekujemy kontynuacji trendu wzrostowego spółek cyklicznych zgrupowanych w indeksie DJT, który znajduje się w czytelnym trendzie zwyżkowym. Katalizatorem w najbliższych tygodniach dla spółek transportowych może być ogłoszenie szczegółów planu „Build Back Better" prezydenta Bidena odnośnie do inwestycji w infrastrukturę USA – mówi Krajczewski.

– Inwestycje te powinny wesprzeć amerykańską walutę – twierdzi Kiedrowicz. – Dolar powinien dalej się umacniać wsparty przez zapowiedź nowego, wartego 2 mld dolarów planu infrastrukturalnego w USA, który miałby być finansowany poprzez emisję nowych obligacji skarbowych, wpływając na skok ich rentowności – przewiduje. Zdaniem Kiedrowicza, który ustawił pozycję krótką na głównej parze walutowej, na euro negatywnie wpływa zapowiedź przedłużenia lockdownu przez rząd Francji oraz słabe dane z niemieckiej gospodarki. Podobne zdanie ma Sadoch. – Obecnie wszystko przemawia na korzyść amerykańskiej waluty – twierdzi ekspert BM mBanku.

Złoto z podwójnym dnem

Analitycy są także dość zgodni, jeśli chodzi o złoto. Jak twierdzi Marek Rogalski z DM BOŚ, kruszec ma szanse mocniej zabłysnąć dzięki korekcie marcowych zwyżek dolara. – Technicznie mamy szanse na rozbudowanie podwójnego dna ze wsparciem przy 1678 USD za uncję – analizuje Rogalski. Kiedrowicz liczy na ruch w stronę 1800 dolarów za uncję.

Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich kwietniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/USD

Byki na EUR/USD skapitulowały. W marcu mieliśmy wysyp analiz wspierających dolara. To może być wstępny sygnał, że zbliża się krótkoterminowe odbicie. Na wykresie kluczowym wsparciem są okolice 1,16, czyli dołki z września i października.

Cel: 1,219.

złoto

Technicznie możliwe jest poprowadzenie linii spadkowej po kluczowych dołkach od sierpnia. Na początku marca kurs odbił się od tej linii, a ostatni dzień miesiąca przyniósł wzrost z poziomów wyższych niż lokalne dno marca. Stop loss: 1605,2. Cel: 1935 USD/u.

WIG

DAX jest w hossie potwierdzanej nowymi szczytami, ale cały czas nie przekłada się to na wzrost na GPW. Opóźnienie polskich akcji może być wynikiem osłabienia złotego. Jeśli złoty przestanie słabnąć, popyt na GPW może być większy. SL: 54596,61 pkt.

Marcin Kiepas

Tickmill

USD/PLN

Poprawa sytuacji epidemicznej w drugiej połowie kwietnia, przyspieszenie szczepień i oczekiwanie na otwarcie gospodarki powinny wspierać złotego. Tak samo jak wiosenne przyspieszenie inflacji. Wsparciem może być wzrostowa korekta na EUR/USD. SL: 4,10. Cel: 3,76.

bawełna

Zainicjowana przed miesiącem korekta sprowadziła kurs w rejon podwójnego wsparcia, tworzonego przez 12-miesięczną linię trendu wzrostowego i 38,2-proc. zniesienie fibo. To powinno kończyć spadki.

Stop loss: 74,97. Cel: 97 centów za funt.

WIG20

Nieudany marcowy atak na wsparcia poniżej 1900 pkt wzmacnia popyt, otwierając drogę do 2100 pkt. Oczekiwana w kwietniu poprawa sytuacji epidemicznej, a następnie otwieranie gospodarki, będą wspierały notowania.

SL: 1840 pkt. Cel: 2200 pkt.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

GBP/JPY

Oczekujemy, że gospodarka Wielkiej Brytanii po okresie brexitu i z uwagi na szybkie tempo szczepień będzie notować postępującą poprawę wyników w 2021 r., co powinno wspierać funta. Wskazujemy też na wybicie GBP/JPY ponad istotny opór na 152. SL: 150. Cel: 160.

miedź

Po dynamicznych zwyżkach w lutym w marcu obserwowaliśmy korektę ceny. Niemniej warunki gospodarcze (polityka fiskalna i monetarna) i globalne trendy zwiększania inwestycji infrastrukturalnych oraz OZE wspierają trend wzrostowy surowca. SL: 3,85 c/lb. Cel: 4,5.

DJT

Oczekujemy kontynuacji trendu wzrostowego spółek cyklicznych zgrupowanych w indeksie DJT, który znajduje się w czytelnym trendzie zwyżkowym. Bodźcem może być ogłoszenie szczegółów planu prezydenta Joe Bidena. SL: 13 750 pkt. Cel: 16 000 pkt.

Michał Sadoch

DM mBanku

EUR/USD

Obecnie wszystko przemawia na korzyść amerykańskiej waluty. Możemy wymienić tu zarówno szybszą kampanię szczepień przeciw koronawirusowi, wyższe momentum wzrostowe jak też bardziej ekspansywną politykę fiskalną.

Cel: 1,16.

ropa naftowa

Stopniowa odbudowa globalnej gospodarki w połączeniu z ograniczoną podażą surowca, będzie sprzyjać notowaniom czarnego złota w kolejnych tygodniach.

Cel: 66 USD/b.

S&P 500

Amerykańska gospodarka jest już na ostatniej prostej do wyjścia z pandemii, dzięki sprawnej kampanii szczepień. W takim środowisku popyt na ryzyko będzie duży. Nadzieje na poprawę wyników gospodarczych będą napędzać hossę na Wall Street.

Marcin Sulewski

niezależny ekonomista

USD/RUB

Kurs testował górne ograniczenie przedziału 72–75, w którym porusza się przez większą część czasu od grudnia. Manewry rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą mogą zwrócić rynkowi uwagę na ten geopolityczny czynnik ryzyka.

Pallad

Cena w końcu opuściła górą konsolidację obserwowaną od września. Po wybiciu miał miejsce ruch powrotny, ale liczę, że to tylko chwilowe cofnięcie.

S&P 500

Indeks przełamał serię coraz głębszych korekt. Widać też, że rynek przyzwyczaił się już chyba do wyższych rentowności obligacji.

Marek Rogalski

DM BOŚ

GBP/USD

Funt może być głównym beneficjentem ożywienia gospodarek w II kwartale. Tymczasem dolar ma szanse skorygować marcowe umocnienie. Mamy też ciekawy układ techniczny, sugerujący zakończenie kilkutygodniowej przeceny.

Cel: 1,432.

złoto

Kruszec ma szanse mocniej zabłysnąć dzięki korekcie marcowych zwyżek dolara. Technicznie mamy szanse na rozbudowanie podwójnego dna ze wsparciem przy 1678 USD za uncję.

Cel: 1845 USD/u.

DAX

Marzec pokazał, że niemiecka giełda najlepsze może mieć jeszcze przed sobą. Relatywna siła DAX naprawdę imponuje. Wiosna może być dość dobra dla europejskich aktywów, które będą dyskontować wakacyjne ożywienie w gospodarkach. Cel: 16 310 pkt.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

EUR/PLN

Pomimo nominalnie najsłabszego PLN wobec EUR od 12 lat, najwyższej inflacji HICP w Polsce z krajów UE oraz potencjalnej spekulacji na osłabienie PLN przed uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zniżki krajowej waluty oceniam jako nadmierne. Stop loss: 5,05 zł.

CO2

Zielony zwrot, spekulacje inwestorów czy oczekiwana poprawa sytuacji gospodarczej w Europie zdają się sprzyjać notowaniom uprawnień do emisji CO2, choć skala wzrostu z ostatniego roku może zachęcać też do realizacji zysków.

Wejście: 41,1. SL: 39,44 euro/t.

MSCI Poland Index

Korekta trwająca od 8 stycznia przyjęła kształt klasycznego zygzaka abc z równością fal a i c, co obecnie pozwala oczekiwać jej zakończenia i przejścia do kolejnej fali hossy.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

USD/PLN

Słabość złotego i siła dolara – dwie bardzo ewidentne tendencje w I kwartale powinny ustąpić. Polska waluta została pogrążona przez spot niekorzystnych czynników. Dwa z nich – sytuacja epidemiczna i niepewność dotycząca wyroku ws. frankowiczów – wyjaśnią się w kwietniu.

złoto

Wyprzedaż obligacji skarbowych szkodzi rynkom wschodzącym i wspiera dolara, ale przekłada się też na zniżkę cen kruszcu poniżej 1700 dolarów za uncję. Dolar ma jednak ograniczone pole do kontynuacji rajdu, a niższe ceny złota powinny rozbudzić popyt na metal fizyczny.

Bovespa

Rynki wschodzące znalazły się w I kwartale w trudnym położeniu i pod presją rosnących rentowności papierów skarbowych USA. Odbicie koniunktury będzie jednak podsycać apetyt na aktywa z tego koszyka i powinno wspierać brazylijski parkiet.

Andrzej Kiedrowicz

AvaTrade

EUR/USD

Dolar powinien dalej się umacniać wsparty przez zapowiedź nowego, wartego 2 mld dolarów planu infrastrukturalnego w USA, który miałby być finansowany poprzez emisję nowych obligacji skarbowych, wpływając na skok ich rentowności.

złoto

Ceny złota po raz kolejny odbiły się od kluczowego wsparcia na poziomie 1680 dolarów za uncję, co może oznaczać początek korekty w stronę poziomu 1800 dolarów, gdzie przebiega 200-okresowa średnia krocząca.

WIG20

Za kontynuacją słabości indeksu mogą stać: rosnące ryzyko wprowadzenia „twardego lockdownu" w Polsce, obniżka prognoz wzrostu PKB w 2021 r., skokowy wzrost inflacji oraz słabnące perspektywy dla poszkodowanych już wcześniej banków.

Pytania do... Marka Rogalskiego

głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska

Skąd tak duża siła DAX w tym roku?

Kluczowy indeks niemieckiej giełdy niewątpliwie pozytywnie zaskakuje. Świetnie wyniki osiągnięte w marcu przy relatywnie słabej narracji wokół strefy euro, będącej wynikiem całej masy pandemicznych problemów, dają szanse na kontynuację wzrostowej tendencji w nadchodzących tygodniach. Plusem dla Niemców jest słabe euro, choć tu akurat sytuacja może się znacząco zmienić w najbliższych miesiącach. Wsparciem dla europejskich rynków akcji będzie jednak „gołębia" postawa EBC, który publicznie zobowiązał się do „większej" aktywności na rynku długu w celu stabilizacji rentowności. Niemniej wracając do DAX, to nie sposób wspomnieć o składzie tego indeksu, w którym nie ma nadmiernej dominacji spółek technologicznych, mogących mieć trudniejsze środowisko do wzrostu.

Niemcy są dla Polski głównym partnerem gospodarczym. Jaka jest szansa na „wsparcie" krajowych indeksów akcji?

Trudno, aby giełda w Warszawie miała być jakimś outsiderem, jeżeli klimat w Europie będzie się poprawiał. W najbliższych miesiącach powinniśmy dyskontować fakt przyspieszenia szczepień oraz odmrażania krajowej gospodarki w ślad za poprawą sytuacji u naszych partnerów handlowych. Niemniej zwróciłbym większą uwagę na złotego i politykę RPP. Ta powinna być zmieniona, jeżeli nie chcemy doświadczyć nadmiernego odpływu zagranicznego kapitału. Przede wszystkim decydenci nie powinni „zachęcać" do gry na słabość lokalnej waluty, a po drugie – czy jest sens dalej zaklinać rzeczywistość, jeżeli chodzi o perspektywy inflacji?

Dolar jest bardzo silny, szczególnie do złotego, ale na rynku mamy ostatnio wyjątkowo dużą zmienność. Po tak dynamicznym ruchu jak w marcu może dojść do zmiany trendów?

Spodziewam się korekty marcowego umocnienia dolara na globalnych rynkach. Początkowo pretekstem będą spadające rentowności obligacji, ale później ta korelacja może zostać zerwana. Dolar może tracić, jeżeli powróci stary jak świat wątek obaw o nadmierne zadłużenie USA w kontekście sfinansowania kolejnych planów Joe Bidena. Jednocześnie w Europie i Azji możemy zobaczyć grę pod ożywienie tamtejszych gospodarek, które wesprze lokalne waluty.

Dużą zmienność obserwujemy także na rynku ropy naftowej. Od czego będą zależeć notowania surowca w najbliższym czasie?

Myślę, że kartel OPEC+ szybko nie zrezygnuje z „kontrolowania" tego rynku, co pozwoli przynajmniej ustabilizować ceny na wysokich poziomach. Perspektywa odmrażania globalnych gospodarek w II i III kwartale w ślad za postępami w szczepieniach powinna dawać perspektywy do ruchu na kolejne maksima. Niemniej myślę, że większość kon­kretnych wzrostów na tym rynku jest już za nami. PAAN

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.