Portfel inwestycyjny

Dziewięciu ekspertów i ich kwietniowe prognozy dla wa lut, surowców i indeksów giełdowych

Portfele na kolejny miesiąc.
Foto: 123rf

Łukasz Wardyn, CMC Markets

USD/PLN

Działania RPP i apetyty części jej członków na dalsze obniżki stóp uderząją w złotego. PLN jest zagrożony poważnym spadkiem, jeżeli sytuacja na światowych rynkach akcji się nie uspokoi. W krótkim terminie USD jak i EUR mają jednak przed sobą istotne opory. Cel: 4,289. Stop loss: 4,06.

złoto

Problemy z wydobyciem czy dostawami wpływają na podaż metalu. Niskie stopy stymulują ceny. Problemem dla długich pozycji pozostaje ryzyko wyprzedaży wszystkich aktywów na oślep. Mogą to być okazje do zakupu. Wejście: 1475 USD/u. Cel: 1400 USD/u. Stop loss: 1600.

WIG20

W marcu WIG20 przetestował dno z 2009 r., a następnie nasz główny indeks stać było jedynie na „odbicie zdechłego kota". Jednak wskazany dołek może być długoterminowym wsparciem dla polskiej giełdy. Wejście: 1337 pkt. Cel: 1542. Stop loss: 1237 pkt.

Marcin Kiepas, Tickmill

AUD/USD

Zainicjowane w połowie marca odbicie w dużej mierze już się zrealizowało. Rośnie ryzyko powrotu do spadków. Pierwszym sygnałem do tego będzie trwale zejście poniżej 0,61. Celem dla podaży są poziomy poniżej 0,57. Układ sił zmieni się i AUD/USD wróci powyżej 0,6250.

ropa WTI

Ogromne wyprzedanie, psychologiczny poziom 20 dolarów za baryłkę, bliskość dołków sprzed 18 lat i wzrostowe sygnały na wskaźnikach – to wszystko przemawia za wzrostową korektą na rynku ropy.

S&P 500

Rozszerzająca się epidemia koronawirusa w USA, a także spółki z Wall Street straszące wynikami za I kwartał i mocno tnące prognozy na kolejne kwartały powinny zakończyć wzrostowe odbicie i ponownie sprowadzić indeks w okolice 2200 pkt.

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas

EUR/PLN

Oczekujemy, iż w krótkim terminie potencjał do osłabienia złotego jest ograniczony, a notowania naszej waluty odnotują wzrostową korektę.

Wejście: 4,55. Cel: 4,40. Stop loss: 4,70.

srebro

W marcu po przebiciu wsparcia srebro przy 1400 USD/ozt szybko powróciło ponad tę barierę, co jest pozytywnym sygnałem. Notowania powinna wspierać dostarczana na rynki płynność przez największe banki centralne. Cel: 1850 centów za uncję. Stop loss: 1150.

DAX

Zatrzymanie odbicia na luce spadkowej z połowy marca i malejące obroty mogą sygnalizować powrót do zniżki indeksu w kolejnych tygodniach, niewykluczony jest scenariusz testowania tegorocznego minimum. Cel: 8500 pkt. Stop loss: 10600.

Rafał Sadoch, DM mBanku

EUR/USD

Choć marzec przyniósł ogromne zawirowania na rynku dolara, a epidemia przenosi się do USA, to jednak agresywne działania tam podjęte będą skutkowały utrzymaniem relatywnie wyższej koniunktury w USA niż w strefie euro. Cel: 1,07.

ropa WTI

Notowania czarnego złota znalazły się na kilkunastoletnim minimum przez wojnę cenową i załamanie popytu. W średnim okresie jest to sytuacja nie do utrzymania i będzie wywierała presję na producentów do ponownego zawarcia porozumienia.

Cel: 30 USD/uncję.

S&P 500

Choć epicentrum pandemii koronawirusa przesuwa się do USA, to rynek wierzy, że to, co najbardziej nieprzewidywalne, już się wydarzyło, a po okresie największych wzrostów zachorowań rynek będzie wracał do punktu wyjścia. Cel: 2800 pkt.

Marcin Sulewski, Santander Bank Polska

EUR/CHF

Nie sądzę, by SNB pozwolił na dalsze umocnienie franka, a jeśli nastrój na świecie by się istotnie pogorszył, wtedy bank centralny może agresywniej wejść na rynek.Cel: 1,10.

gaz ziemny

Spadki zatrzymały się przy minimum z początku 2016 r. Marcowe odbicie – choć przejściowe – było większe w cenie niż lutowe, a dodatkowo pojawiła się dywergencja z RSI.

Wejście: 1,994 USD/mmBtu. Stop loss: 1,89. Cel: 2,15.

DAX

Podobnie jak na marzec, na kwiecień też stawiam na odbicie giełd, ale – mając na uwadze ogromną niepewność – wstawiam zlecenie z limitem aktywacji i dodaję nieodległe zlecenia TP i SL.

Wejście: 10137,63 pkt. Stop loss: 9449. Cel: 10 769.

Marek Rogalski, DM BOŚ

USD/TRY

Turcja od dawna była tzw. słabym ogniwem. Pandemia koronawirusa może to tylko jeszcze bardziej uwydatnić. Niewykluczone, że kraj stanie u progu poważnego kryzysu gospodarczego. Stop loss: 6,34. Cel: 7,08.

pallad

Metal wykazuje nadzwyczajną zmienność, która tym samym stwarza szanse na zyski. Deficyt na rynku surowca może zostać znacząco zredukowany przez spadek popytu.

Stop loss: 2620 dolarów za uncję. Cel: 1950.

S&P 500

Odreagowanie w ostatniej dekadzie marca to nie nowa hossa. Obawiam się, że gospodarcza blokada może potrwać znacznie dłużej, a indeks ostatecznie wybije nowe, tegoroczne minima. Stop loss: 2840 pkt. Cel: 1850.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

USD/KRW

Doświadczenia Korei Południowej dotyczące SARS i MERS powodują, że kraj relatywnie łagodnie przechodzi pandemię koronawirusa, dlatego też potencjalne osłabienie południowokoreańskiego wona to dogodny czas do zajęcia długiej pozycji. Wejście: 1250. Stop loss: 1300.

TTF day Ahead

Notowania gazu są blisko wieloletniego minimum na 6,75 euro/MWh. Oczywiście ciepła zima w Europie i duże zapasy gazu na kontynencie wywierają zasadną presję na notowania. Wirus zmniejsza aktywność firm jednakże w mniejszym stopniu niż w usługach. Wejście: 6,9. Stop loss: 6,48.

KOSPI

To jeden z indeksów najmocniej odreagowujących tąpnięcie z pierwszych dwóch dekad marca. W najbliższych dniach jednak należy oczekiwać ruchu powrotnego do marcowych minimów. Wejście: cena zamknięcia z 10 kwietnia.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

GBP/JPY

Jen tylko przejściowo, w fazie największej paniki, utracił status bezpiecznej przystani. Po przywróceniu przez banki centralne dostępu do finansowania w dolarze powinien zyskiwać na wartości. Funt zbyt mocno odreagował załamanie do poziomów z lat 80.

pallad

Zapaść popytu sektora motoryzacyjnego ma dla rynku znacznie większe znaczenie niż zaburzenie pracy kopalń w Republice Południowej Afryki. Dlatego też korekcyjne odbicie notowań jest zbyt silne względem fundamentów.

MSCI EM ex China

Tarapaty świata EM dopiero się zaczynają. Pandemia dotarła tu później, a paraliż gospodarek uwypukli nierównowagi wewnętrzne i zewnętrzne. Należy też liczyć się z falą rewizji ratingów. To przełoży się na słabość względem rynków rozwiniętych.

Kamil Jaros, analityk

CAD/JPY

To para, która dość dobrze oddaje nastawienie rynku do ryzyka. W najbliższym czasie będzie ono akceptowane, więc ewentualne osłabienie pary byłoby okazją do wejścia na długie pozycje. Wcześniejsze osiągnięcie celu neguje sens otwierania pozycji. Wejście: 74,5. Stop loss: 73,5. Cel: 78.

pallad

Silna przecena spotkała się z równie silnym odbiciem, co sprawia, że pojawiły się dogodne warunki do zagrania na spadek ceny. Relacja ryzyka do potencjalnego zysku jest korzystna.

Wejście: 2400 USD/oz. Stop loss: 2580. Cel: 1850.

DAX

Faza odreagowania po silnej przecenie jeszcze się nie zakończyła i ma szansę na kontynuację. W związku z tym proponuję zagrać na wzrost. Wcześniejsze osiągnięcie celu neguje sens otwierania pozycji. Wejście: 8900. Stop loss: 8400. Cel: 10 900.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.