Portfel fundamentalny

Propozycje na październik

Wiele pomysłów analityków na wrzesień okazało się nietrafionych, dlatego wszyscy brokerzy zakończyli miesiąc pod kreską. Czy nowe spółki w portfelach przyniosą pozytywny efekt?
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Wytypowane przed miesiącem spółki w zdecydowanej większości nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Przecena, jakiej we wrześniu doświadczyły przede wszystkim średnie i małe spółki, skłoniła ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na październik doszło do istotnych zmian.

Mimo pewnych trudności eksperci nie ustają w poszukiwaniach okazji z szerokiego rynku akcji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja może przynieść pozytywne rezultaty. Na ich celowniku dość nieoczekiwanie znaleźli się niezbyt liczni reprezentanci branży turystycznej. Najwyraźniej wyczuli, że upadek brytyjskiego giganta Thomasa Cooka może stanowić szansę na przejęcie części rynku przez inne spółki działające w tej samej branży. Dlatego nie powinno specjalnie dziwić, że jedną z najczęściej wskazywanych spółek w portfelach na październik jest Enter Air, na którego postawiło aż czterech brokerów.

– Wykorzystujemy korektę z poprzedniego miesiąca. Spółka mocno korzysta ze wzrostu rynku turystycznego w Polsce, a dodatkową szansą jest ekspansja zagraniczna poprzez przejęcie szwajcarskiego przewoźnika – uzasadniają swój wybór analitycy BNP Paribas BM.

Typy na październik

Na celowniku trzech biur maklerskich znalazł się też Rainbow Tours, którego notowania zyskują już od kilku tygodni. Zarząd nie kryje, że upadek działającego również w Polsce konkurenta to szansa na zwiększenie obrotów i bazy hotelowej. Ponadto sprzyjać powinien trend rosnących wydatków konsumentów.

Szansę na zarobek analitycy widzą również w akcjach Auto Partnera. Dystrybutor części jest jednym z beneficjentów wzrostu sprzedaży nowych i używanych samochodów w Polsce napędzanego poprawą nastojów konsumentów. Jest to jeden z głównych motorów wzrostu rynku dystrybucji części samochodowych. Spółka ma też inne atuty.

– Atrakcyjna wycena wskaźnikowa, spółka wzrostowa, spodziewany korzystny wpływ silnej konsumpcji w Polsce – wyliczają eksperci DM TMS Brokers.

Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje brokerów miał zakończony niedawno sezon publikacji raportów z wynikami za II kwartał. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach 2019 r. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek jak Arctic Paper, PlayWay, PKN Orlen, Sonel czy Wirtualna Polska. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli spółek, które wyraźnie zawiodły.

Przeciągającą się korektę na szerokim rynku niektórzy z naszych typujących potraktowali jako dobrą okazję do tańszych zakupów. Tym samym wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Tym eksperci tłumaczą pojawienie się w portfelach walorów m.in. Asseco Poland, Auto Partnera, Orange Polska czy R22.

Rozczarowujący wrzesień

Miniony miesiąc na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji przeceny spółek z szerokiego rynku akcji, które mają największą reprezentację w portfelach, co znalazło odzwierciedlenie w ich wynikach. Wytypowane przed miesiącem firmy nie dały zarobić żadnemu z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Odbiło się to na uśrednionej stopie zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona 2,7 proc. pod kreską, a więc znacznie gorzej niż rynek mierzony indeksem WIG, który zyskał 1 proc. Jakby tego było mało, polegli też w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu" z analitykami technicznymi. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu 2,5 proc.

We wrześniu najlepszym wynikiem mogli się pochwalić analitycy DM TMS Brokers. Ich inwestycje przyniosły stratę, która była najmniej dotkliwa i wyniosła tylko 0,2 proc. Wyprzedzili ekspertów Haitong Banku, których portfel stopniał o 0,8 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Noble Securities, którzy we wrześniu zmniejszyli stan posiadania o 2,7 proc.

Wrześniowe straty portfeli, niestety, negatywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku. Po trzech kwartałach tegorocznych zmagań z rynkiem wciąż na prowadzeniu pozostają analitycy Noble Securities, wypracowując 21,5 proc. zysku. Tuż za ich plecami są eksperci Haitong Banku, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu 19,8 proc. Na trzeciej pozycji plasują się teraz analitycy z BNP Paribas BM, których portfel powiększył się przez dziewięć miesięcy o 11,9 proc.

 

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Decora, Selena | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Arctic Paper | Korzystne otoczenie wsparciem dla wyników.

Ceny celulozy liściastej rok do roku spadły o 30 proc.

- Enter Air | Spółka pokazała lepsze od oczekiwań wyniki za II kwartał 2019 r.

- Sonel | Przełomowe wyniki za I półrocze br. mogą zwiększyć zainteresowanie spółką.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios | Zamiana na PlayWay.

- Famur, Grupa Azoty, Kruk | Brak perspektyw do wzrostu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Enter Air | Wykorzystujemy korektę z poprzedniego miesiąca. Spółka mocno korzysta na wzroście rynku turystycznego w Polsce, a dodatkową szansą jest ekspansja zagraniczna poprzez przejęcie szwajcarskiego przewoźnika.

- Orange | Sektor telekomunikacyjny odnotował silną korektę we wrześniu. Oczekujemy poprawy nastawienia do spółki w kolejnych okresach.

- PKN Orlen | Oczekujemy silnych wyników za III kwartał w związku z dobrymi warunkami makro.

- PlayWay | Dobre wyniki II kwartału oraz harmonogram premier w II półroczu wskazują na pozytywne perspektywy dla spółki.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- ATM Grupa, Bogdanka, Stalprodukt | Przebudowa portfela.

- CCC | Oczekujemy słabych wyników za III kwartał.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland | Wrześniowa przecena uatrakcyjniła wycenę spółki. Mocne dolar i euro poprawią dynamikę jej wyników.

- Cyfrowy Polsat | Najbardziej solidny fundamentalnie telekom. Zbyt mocno przeceniony w ostatnim czasie.

- Orange | Oczekujemy dobrego zachowania kursu w okresie przed publikacją wyników III kwartału. Zakładamy wzrost EBITDA skorygowanej o sprzedaż nieruchomości o ok. 4 proc. r./r.

- R22 | Atrakcyjna wycena.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios, AB, Atal, Grupa Azoty, Kruk, mBank, ZE PAK| Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Enter Air, Rainbow Tours | Obie spółki maja szansę stać się beneficjentami zamieszania na globalnym i regionalnym rynku turystycznym.

- iFirma | Internetowe biuro rachunkowe oraz rozwiązania chmurowe w dobie rozwoju e-commerce to atrakcyjny segment działalności, a do tego dobre wyniki finansowe przy umiarkowanej wycenie.

- Kruszwica | Bardzo dobre wyniki i niska wycena.

- Wirtualna Polska | Część turystyczna ma szansę skorzystać na zamieszaniu na rynku turystycznym, a część medialna i reszta e-commerce radzi sobie bardzo dobrze.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Eurocash, KGHM | Realizacja zysku.

- Famur, Orange, PGNiG, Ten Square Games | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Baltona | Pozyskanie finansowania od LOT.

- Elektrobudowa | Pozyskanie finansowania jest fundamentalną przyczyną zmiany postrzegania spółki.

- Enter Air | Doceniamy mocne wyniki za II kwartał.

- CCC, LPP| Sprzyjająca pogoda w przejściowym okresie.

- LiveChat | Silny dolar sprzyja poprawie wyników.

- R22 | Atrakcyjnie wyceniana spółka w rosnącej branży.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- PKP Cargo | Słabe zachowanie kursu akcji w ostatnim czasie, na horyzoncie nie widać czynników, które mogłyby to zmienić.

- PlayWay | Realizacja zysku.

- ZE PAK | Scenariusz możliwego podniesienia ceny w wezwaniu, na który liczyliśmy, nie zrealizował się.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior Bank | Pomimo dostrzeganych czynników ryzyka przecena kursu akcji z ostatnich miesięcy wydaje się nam nieco przesadzona, liczymy na poprawę nastawienia do spółki.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Energa | Zmiana na bardziej atrakcyjne spółki.

- ZE PAK | Potencjał wzrostu wyczerpany po wezwaniu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Auto Partner | Atrakcyjna wycena wskaźnikowa, spółka wzrostowa, spodziewany korzystny wpływ silnej konsumpcji w Polsce na rozwój firmy.

- Rainbow Tours | Lepsze otoczenie rynkowe po upadku jednego z konkurentów; pozytywna korelacja z zakładanym wzmocnieniem nastawienia konsumentów.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.