Portfel fundamentalny

Efektowne zyski portfeli. Eksperci zarobili na pandemii

Kluczem do wysokich stóp zwrotu w 2020 r. okazały się odpowiednia selekcja spółek i umiejętność szybkiego reagowania na zmienną sytuacje rynkową. Najlepszy z portfeli dał 191 proc. zysku.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Analitycy biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych udowodnili w 2020 r., że są w stanie zarabiać bez względu na koniunkturę na rynku akcji. Mimo pandemii pojawiło się sporo ciekawych okazji. Kto z uczestników biorących w rywalizacji portfeli fundamentalnych miał nosa i stawiał na spółki „covidowe", będące beneficjentami pandemii, ten mógł cieszyć się z wysokich zysków, choć często oznaczało to większe ryzyko. Nie brakowało bowiem firm, które pokusiły się o trzy– , a nawet i czterocyfrowe zyski (np. Mercator). Część typujących, która wybrała bardziej defensywne strategie, również może mieć powody do zadowolenia, zostawiając rynek daleko w tyle.

Typy na styczeń

Eksperci nie ustają w poszukiwaniach spółek o mocnych fundamentach i obiecujących perspektywach. W nowej edycji, podobnie jak przed rokiem wystartowało siedmiu brokerów, ale wśród nich jest jeden nowy uczestnik – DM BPS. Analizując propozycje ekspertów na styczeń, można zauważyć, że typujący łaskawszym okiem spojrzeli na największe firmy z WIG20, których udział w portfelach fundamentalnych był dotąd ograniczony. Równocześnie zmniejszyli ekspozycję na małe firmy, które po silnych zwyżkach w minionym roku stały się mniej atrakcyjne, choć całkiem nie zrezygnowali z poszukiwań okazji w tej części rynku. Zmiana nastawienia to efekt poprawy nastrojów na rynkach akcji i wzrost apetytu na ryzykowne aktywa. Powrót kapitału na emerging markets nie omija polskiej giełdy, czego beneficjentami są przede wszystkim największe i najpłynniejsze spółki. Szans na zarobek nasi typujący upatrują m.in. w sektorze energetycznym. Branża ta wróciła do łask już w końcówce minionego roku wraz z ujawnieniem przez rząd planów wygaszania kopalń i wydzielenia aktywów węglowych. Największego potencjału upatrują w papierach PGE i Tauronu.

Zwolenników zyskały również banki, których notowania już w końcówce 2020 r. poderwały się do zwyżek, do czego w dużej mierze przysłużył się popyt inwestorów zagranicznych. Jednym z kluczowych argumentów są niskie wyceny w tym sektorze, będące w dużej mierze efektem ubiegłorocznej przeceny. Co więcej, z prognoz analityków wynika, że 2021 r. powinien był również przynieść poprawę wyników, które mocno ucierpiały w minionym roku przez m.in. rekordowe niskie stopy procentowe i wysokie rezerwy na niespłacane kredyty. Na celowniku typujących znalazły się dwa największe rodzime banki – PKO BP i Pekao.

Uwagę zwraca wzrost zainteresowania spółkami przemysłowymi, za którymi przemawiają nie tylko bardzo atrakcyjne wyceny. W tym dziale warto jednak postawić na selekcję. Można znaleźć firmy, które całkiem dobrze radziły sobie w pandemii, notując poprawę zysków. Natomiast w przypadku eksporterów, którzy ucierpieli najmocniej, nadzieją jest odradzający się popyt i osłabienie krajowej waluty.

Pozytywnie w dalszym ciągu jest postrzegany XTB, który znalazł się aż w sześciu portfelach (w tym w dwóch jako nowy typ). Broker jest jednym z największych beneficjentów wzrostu rynkowej zmienności wywołanej pandemią. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów sprzyjają poprawie wyników spółki. Dodatkowym atutem jest oczekiwana wysoka dywidenda.

Efektowne stopy zwrotu

Poprawę koniunktury w końcówce 2020 r. większość ekspertów wykorzystała do poprawy stanu posiadania. W efekcie średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach wyniosła aż 108,2 proc. i była o 109,6 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG (indeks stracił w tym samym okresie 1,4 proc.). Był to równocześnie wynik wyraźnie lepszy od portfela stworzonego przez analityków technicznych (podsumowaliśmy ich dokonania we wtorkowym wydaniu „Parkietu"), który zarobił w tym samym czasie 67,7 proc. W samym grudniu uśredniony wynik wszystkich portfeli wyniósł 7,8 proc.

Kto najlepiej typował w 2020 r.? Najlepszym wynikiem mogą się pochwalić analitycy Millennium DM, którzy wypracowali efektowną, prawie 191-proc. stopę zwrotu z portfela. Tuż za liderem uplasowali się eksperci Domu Maklerskiego BDM, poprawiając swój wynik sprzed roku o jedną pozycję. Tym razem pozytywny efekt udało się uzyskać dzięki dodatniemu wynikowi portfela na poziomie ponad 141 proc. Na ostatnie miejsce na podium dzięki rewelacyjnej końcówce roku wskoczyli eksperci Noble Securities, którzy zwiększyli stan posiadania o ponad 128 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, ale wszyscy z dużym zapasem pokonali rynek. Warto odnotować, że zwycięzcy poprzedniej edycji z 2019 r., analitycy Haitong Banku, zajęli dopiero piątą lokatę.

W samym grudniu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków Noble Securities. Miesiąc ten zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując 17,8-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków DM BDM i BNP Paribas BM, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 12,4 i 12,1 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Cognor, Lotos, Polenergia, Tim, XTB | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ciech | Liczymy na lepsze od oczekiwań ceny sody w kontraktach na 2021 rok, ekspozycja na wysoki kurs EUR/PLN.

¶ Dekpol |Liczymy na informacje o ważnych umowach dla spółki, niska wycena.

¶ Relpol | Duża ekspozycja na wysoki kurs EUR/PLN, mocne wyniki w okresie I–III kwartał 2020 r. i bardzo niska wycena.

¶ Stalexport| Odtajnienie części umowy koncesyjnej A4 i potencjalny koniec przeglądu opcji strategicznych przez głównego akcjonariusza, bardzo niska wycena.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Asbis, Alumetal | Realizacja zysków.

¶ Handlowy, Votum | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Larq | Dla spółek z portfela Larq, takich jak Nextbike, koniec epidemii będzie oznaczał duże odbicie, a tego w kursie jeszcze nie widać.

¶ Sunex | Szybko rosnąca spółka w branży fotowoltaicznej, wypracowująca coraz wyższe marże, na dodatek nisko zadłużona

BNP PARIBAS BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Echo Investment| Realizacja zysków.¶ KGHM| Zamiana na atrakcyjniejsze spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Stalprodukt | Spółka po raz pierwszy od wielu kwartałów zaczęła pozytywnie zaskakiwać wynikami, oczekujemy utrzymania korzystnego trendu z uwagi na wzrost cen cynku oraz poprawę koniunktury na rynku stali.

¶ Wielton | Optymalizacja produkcji powinna w 2021 r. wpłynąć korzystnie na marże, co przy oczekiwanym powrocie sprzedaży do poziomu z 2019 r. powinno znacząco poprawić sytuację fundamentalną spółki.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Enter Air, Tauron | Realizacja zysków.

¶ Work Service | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Quercus TFI | Niskie stopy procentowe i mocny rynek akcji w ostatnich miesiącach sprzyjają wzrostowi AuM (wartość aktywów w zarządzaniu), przejęcie DI Xelion jest „game changerem" w dystrybucji.

¶ R22 | Zakładana skokowa poprawa wyników w 2021 r.

¶ XTB | Szansa na wysoką dywidendę, zmienność na rynku sprzyja wynikom spółki.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ CD Projekt | Zbyt duża niepewność.

¶ Asseco Poland, Orange, R22 | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ CI Games | Premiera „Sniper: Ghost Warrior Contracts 2" w I kwartale br. powinna wspierać nastawienie do spółki.

¶ INC | Kilka zamkniętych projektów pre-IPO i IPO w IV kwartale 2020 r. powinno wesprzeć wyniki. Dość bogaty pipeline projektów na 2021 r.

¶ MoBruk | Ekspozycja na rosnący rynek utylizacji.

¶ PKO BP | Atrakcyjna wycena banku.

¶ PGE, Tauron | Pozytywne nastawienie inwestorów do sektora w związku z planami wydzielenia aktywów węglowych.

Dom Analiz SII

DM BPS (nowy uczestnik)

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ailleron | Zakończenie nierentownych kontraktów w 2019 r., wyraźna poprawa wyników w 2020 r., oczekujemy kontynuacji pozytywnych tendencji.

¶ Allegro | Liczymy na wyraźnie lepszy IV kwartał 2020 r. po-mimo wymagającej, wysokiej wyceny, akcje o dużej płynności.

¶ Astarta | Perspektywa poprawy wyników w 2021 r. w związku z umocnieniem się kursu UAH/PLN oraz ze względu na rosnące ceny cukru

.¶ Celon Pharma | Dobre wyniki, pozytywne efekty wzrostu mocy produkcyjnych do produkcji inhalatorów w IV kw. 2020 r. oraz przychody z projektów dofinansowanych z NCBiR w bieżącym roku.

¶ Pekao | Przejęcie Idea Banku stawia wyzwania, ale również daje pozytywny impuls do rozwoju.

¶ PGE | Liczymy na kontynuację pozytywnych trendów z ubiegłego roku również w 2021 r.

¶ PKN Orlen | Beneficjent wzrostu cen ropy naftowej.

¶ PZU | Niska wycena.

¶ Śnieżka | Bardzo dobre wyniki za trzy kwartały 2020 r. i spore niedoszacowanie wyceny względem konkurentów.

¶ XTB | Bardzo dobre wyniki i możliwa wysoka dywidenda.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ KGHM, PKO BP | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Enea | Beneficjent zmian polityki Ministerstwa Aktywów Państwowych, największa oczekiwana dynamika zysku w 2021 r.

¶ Kruk | Preferencja spółek cyklicznych, beneficjent poprawy otoczenia makroekonomicznego w 2021 r.

¶ Tauron | Największy spośród spółek energetycznych beneficjent wydzielenia aktywów węglowych.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.