REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Parkiet PLUS

Osiem spółek, które nie zawiodły inwestorów wynikami

Giełda › W tym sezonie wynikowym nie brakowało firm, które zanotowały efektowną poprawę wyników, niejednokrotnie znacząco przebijając oczekiwania analityków.
Fotorzepa

Sezon publikacji wyników kwartalnych firm z GPW obfitował w niespodzianki. Naszą uwagę przykuły spółki, których osiągnięcia na plus rozminęły się z oczekiwaniami.

Kwartał mocnych rezultatów

Pozytywnych wieści nie zabrakło z największych spółek skupionych w WIG20. Solidne wyniki pokazał PKN Orlen – w III kwartale zanotował najwyższy w historii przerób ropy oraz wynik w segmencie detalicznym. Wypracował prawie 3,2 mld zł skonsolidowanego zysku EBITDA LIFO. Ten najistotniejszy dla spółki parametr był o 31,7 proc. lepszy od zanotowanego rok wcześniej. Tak dobry wynik to efekt pozytywnego wpływu czynników makroekonomicznych, wzrostu wolumenów sprzedaży oraz wyższych marż handlowych w hurcie i detalu. – Po bardzo mocnych wynikach trzeciego kwartału na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury z uwagi na obserwowane obecnie znaczące pogorszenie modelowych marż w obszarze downstream – zwraca uwagę Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.

Zakończony niedawno kwartał okazał się również udany dla CD Projektu. Zarobek netto producenta gier wyniósł 14,9 mln zł i był o 15 proc. wyższy od oczekiwań analityków. Wyraźnie wyższe od prognoz były też przychody. Kluczowe znaczenie dla postrzegania spółki mają oczekiwania związane z premierą „Cyberpunka 2077", z którą analitycy i inwestorzy wiążą duże nadzieje. Premiera zaplanowana jest na kwiecień 2020 r., co oznacza, że będzie miała decydujące znaczenie dla przyszłorocznych wyników. – Przedsprzedaż „Cyberpunka 2077" na tym etapie jest zgodna z naszymi oczekiwaniami, przy czym, bazując na grze „Wiedźmin 3", spodziewamy się zdecydowanie największych zamówień na kilka dni przed premierą – informował niedawno Adam Kiciński, prezes CD Projektu.

Dobra passa kontynuowana

Najbardziej spektakularne niespodzianki miały miejsce w segmentach małych i średnich firm. Jedną z nich sprawił Comarch. – Comarch zaraportował wyniki za III kwartał powyżej naszych założeń oraz oczekiwań rynku. EBITDA była wyższy rok do roku odpowiednio o 44 i 36 proc., a zysk netto o 50 i 39 proc. To głównie efekt pozytywnych zmian w strukturze sprzedaży Comarchu. Grupa zwiększyła swoją ekspozycję na rynki zagraniczne, umocniła pozycję w szybko rosnących segmentach: TMT, handel i usługi, oraz jednocześnie zmniejszyła ekspozycję na polski sektor publiczny – wskazuje Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku. Pozytywnie ocenia perspektywy Comarchu, zwracając uwagę na zapowiadany przez spółkę dalszy wzrost portfela zamówień w 2020 r. – Zwracamy uwagę, że Comarch wykazuje konsekwentną poprawę rentowności brutto ze sprzedaży od początku 2018 r. – podkreśla ekspert.

Pozytywny trend w wynikach kontynuuje TIM. Zanotował rekordowy pod względem obrotów zarówno III kwartał, jak i całe dziewięć miesięcy 2019 r. – Choć koniunktura na rynku zaczyna się pogarszać, TIM zdołał w III kwartale zaskoczyć bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Tym razem za wysoką dynamiką wzrostów stoi część logistyczna (3LP), wyniki biznesu handlowego pozostają na stabilnym poziomie w relacji do poprzednich kwartałów. Imponujący CF operacyjny (wzrost o 35 mln zł) pozwolił odbudować pozycję gotówkową – zauważa Michał Sztabler, analityk Noble Securities. – Po trzech kwartałach TIM zrealizował ok. 75 proc. prognozowanych przez nas przychodów na 2019 r., jednak dzięki wyższej zyskowności udało się wykonać ponad 90 proc. planowanych zysków – dodaje.

Efektowną poprawą zysków, większą, niż zakładali analitycy, zaskoczyła Neuca. – Publikacja wyników za III kwartał pokazuje wyśmienitą formę największego hurtowego dystrybutora leków w Polsce, który mimo braku istotnego wzrostu udziału w rynku hurtu aptecznego (spółka ma nadal ok. 30 proc.) prezentuje bardzo dobre wyniki na poziomie EBIT (wzrost o 20 proc. rok do roku) oraz EBITDA (wzrost o 32 proc.) – zauważa Tomasz Czarnecki, analityk DM Banku BPS. – Sprawność operacyjna oraz dobra dynamika przychodów z segmentów usług dla pacjentów, tj. przychodni zdrowia, telemedycyny czy badań klinicznych, wykazuje się dodatnią kontrybucją do wyników finansowych grupy w 2019 r. i może stanowić istotną wartość dla grupy już w najbliższej przyszłości – ocenia.

Wyższa rentowność robi różnicę

Imponująco, biorąc pod uwagę dynamikę zysków, wypadł Rainbow Tours (wzrost zysku netto o 238 proc. rok do roku, do 44,1 mln zł). – Spółka opublikowała bardzo mocne wyniki w sezonowo najistotniejszym kwartale roku. Firma wygenerowała w III kwartale 2019 r. 54 mln zł zysku operacyjnego i 44 mln zł zysku netto, co oznacza nie tylko znaczące wzrosty rok do roku (niska baza roku poprzedniego), ale również rekordowy poziom kwartalny w historii spółki. Zwracamy uwagę na 11-proc. wzrost przychodów z działalności touroperatorskiej przy jednoczesnej poprawie marży brutto na sprzedaży segmentu o prawie 5 pkt proc. rok do roku – wskazuje Maria Mickiewicz, analityk Pekao IB.

Pozytywny trend w tegorocznych wynikach kontynuował Asbis. Dystrybucyjna spółka mocno poprawiła rentowność. Na poziomie brutto marża wyniosła 5,9 proc. Mając na uwadze lepsze od oczekiwanych wyniki pierwszych trzech kwartałów 2019 r., zarząd zdecydował o podwyższeniu całorocznej prognozy zysku netto o 40 proc. w stosunku do pierwotnie zakładanej. – Ten rok jest dla nas bardzo dobry i jesteśmy dobrze przygotowani do kontynuacji pozytywnego trendu w naszych wynikach – podkreśla Siarhei Kostevitch, dyrektor generalny Asbisu.

opinie

Emil Łobodziński doradca inwestycyjny, DM PKO BP

Sezon wyników za III kwartał zbliża się do końca. Na ostateczne podsumowanie trzeba jeszcze zaczekać. Niewątpliwie można jednak stwierdzić już teraz, że niektóre branże bardzo pozytywnie zaskoczyły. Dotyczy to chociażby wielu spółek deweloperskich, które pokazały bardzo dobre marże, a którym sprzyja otoczenie w postaci niskich stóp procentowych i silnego popytu. Na plus wyróżniły się także niektóre spółki budowlane z Budimeksem na czele. Tu także zwracamy uwagę na odbicie marż. Dobrze oceniamy wyniki części największych firm z branży gier komputerowych, w tym przede wszystkim CD Projekt i Ten Square Games. Znakomite dane opublikował także PKN Orlen. Jeśli chodzi o rozczarowania, to tu raczej jest to domeną poszczególnych spółek, a nie całej branży. Przykładem jest chociażby konieczność dokonania odpisów na złe kredyty w Banku Handlowym czy wyższych rezerw w Aliorze, co spowodowało, że ich wyniki oceniamy raczej negatywnie. Nie najlepiej patrzymy też na wyniki takich spółek, jak np. Trakcja, Elektrobudowa, VRG, Astarta czy Stalprodukt. JIM

Dominik Niszcz Raiffeisen International Bank

Biorąc pod uwagę wyniki firm notowanych na warszawskiej giełdzie, w trzecim kwartale wyróżniły się branże telekomów i informatyczna, w których mimo wcześniejszej presji kosztów wielu spółkom udało się ograniczyć negatywne trendy. Choć w dalszym ciągu rosły średnie wynagrodzenia czy niektóre koszty usług obcych, to spółki z sektora TMT były w stanie poprawić efektywność, a jednocześnie silny popyt na ich usługi miał pozytywny wpływ na wzrost dynamiki przychodów. Ekspozycja głównie na rynek polski była w tym przypadku czynnikiem wspierającym. Relatywnie dobry kwartał w tych branżach powinien być motywującym przykładem dla niektórych spółek państwowych z szeroko pojętego sektora przemysłowego, gdzie wzrost kosztów nie szedł w parze z poprawą efektywności, co skutkowało bardzo słabym zachowaniem ich kursów akcji w 2019 r. (np. spółki z sektora wydobywczego czy logistyki). JIM

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA