Parkiet PLUS

Drugie życie polityków i urzędników

Po sprawowaniu wysokich stanowisk państwowych przychodzi czas na prywatne firmy.

Marek Belka, członek rady nadzorczej Citi Handlowego

Foto: Archiwum

Życie polityczne i biznesowe przenika się od lat. Przedstawiciele świata polityki i administracji państwowej po wygaśnięciu swoich mandatów często trafiają na wysokie stanowiska w największych firmach. Szczególnie prywatnych, bo to, że od polityków roi się w spółkach państwowych, nikogo już nie dziwi. Mechanizm działa także w drugą stronę – przedstawiciele biznesu próbują swoich sił w polityce.

Biznesowa kariera polityków

Mikołaj Budzanowski, członek zarządu Boryszewa

Foto: Archiwum

Sporo byłych polityków i urzędników zasiada w radach nadzorczych. Ostatnio Marek Belka, były wicepremier, minister finansów i prezes NBP oraz szef Rady Polityki Pieniężnej, dołączył do nadzoru Citi Handlowego. Od lat w radzie nadzorczej Banku Millennium zasiada Dariusz Rosati, były minister spraw zagranicznych, a od dwóch lat w Vistuli Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. Jednak sporo byłych polityków – a prym wśród nich wiodą byli szefowie nieistniejącego już Ministerstwa Skarbu Państwa – trafiło także do zarządów, jak np. Aleksander Grad (był prezesem ZE PAK), Mikołaj Budzanowski (członek zarządu Boryszewa, Emil Wąsacz (prezes Stalexportu Autostrady). Głośne były także przypadki zatrudnienia w światowych instytucjach. Kazimierz Marcinkiewicz, były premier w pierwszym rządzie Prawa i Sprawiedliwości, pracował przez jakiś czas dla Goldman Sachs. Z kolei Aleksander Kwaśniewski, były prezydent, zasiadł w radzie dyrektorów ukraińskiego przedsiębiorstwa gazowego Burisma Holdings, kontrolowanego przez Mykołę Złoczewskiego, byłego ministra energetyki i biznesmena.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.