Parkiet PLUS

Nowi przedstawiciele branży PV

Grono spółek giełdowych, które zajmują się energią słoneczną, stale się powiększa. Zachęcające perspektywy dla sektora czy chęć dywersyfikacji biznesu przyciągają kolejne podmioty.
Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, na czym korzystają spółki.
Bloomberg

Boom na fotowoltaikę w Polsce powoduje, że firmy z tej branży przeżywają złoty okres, a ich akcjonariusze osiągają rewelacyjne stopy zwrotu. Nic więc dziwnego, że wiele spółek, które nie były związane z tym sektorem, rozpoczyna swoją przygodę z PV. Jakie są ich plany?

Słońce przyciąga spółki

Jednym z przykładów przebranżowienia jest Solar Innovation(wcześniej Ciasteczka z Krakowa). Spółka zmieniła nazwę w czwartek i do tej pory zajmowała się produkcją ciastek, jednak w ubiegłym roku zdecydowała o zmianie profilu działalności i wejściu w fotowoltaikę. Firma kupiła większościowy pakiet udziałów w fotowoltaicznej spółce Semper Power. Firma ta została wcześniej przejęta przez inną giełdową firmę OZE Capital (wcześniej CSY). Spółka ta poprzednio zajmowała się produkcją m.in. części zamiennych do pojazdów. W zamian za udziały w Semper Power Solar Innovation zapłacił OZE Capital własnymi akcjami.

Obie spółki planują zbudowanie pozycji znaczącej grupy kapitałowej działającej na rynku odnawialnych źródeł energii poprzez zwiększenie udziału w rynku krajowym i europejskim w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań fotowoltaicznych, pomp ciepła, wytwarzania i zarządzania energią elektryczną i cieplną oraz w obszarach uzupełniających (magazynowanie energii, finansowanie inwestycji, pozostałe instalacje OZE). W strategii zapisano, że celem jest osiągnięcie pozycji w czołowej dziesiątce firm oferujących kompleksową realizację projektów fotowoltaicznych oraz powietrznych pomp ciepła.

Z kolei Berg Holding (wcześniej Śląskie Kamienice) poprzednio koncentrował się na branży nieruchomości, hotelowej, gastronomicznej, a od 2020 r. również na fotowoltaice. Działalność w sektorze PV rozpoczęło poprzez spółkę zależną Farmy Fotowoltaiki, której główny model biznesowy opiera się na budowie farm fotowoltaicznych, przy współpracy z wiodącymi partnerami na rynku, m.in. Columbus Energy. Spółka rozpoczęła już prace przy projektach o łącznej mocy blisko 63 MW. Celem na 2021 r. jest kontynuacja zadań rozpoczętych w ubiegłym roku. Spółka planuje również m.in. dalsze inwestycje, w tym w podmioty działające na rynku fotowoltaicznym, kupując ich udziały, rozwój sieci wykonawczej i dystrybucji, współpracując z kolejnymi partnerami i firmami projektowo-montażowymi oraz rozwój zaplecza techniczno-handlowego poprzez budowę własnego zespołu firm podwykonawczych.

Dywersyfikacja działalności

Działalność w branży fotowoltaicznej rozpoczynają spółki z wielu sektorów. Przykładem jest Ekopol Górnośląski Holding, który skupia się m.in. na dystrybucji paliw płynnych – oleju napędowego i benzyny, sprzedaży zbiorników na paliwa płynne, sprzedaży i przetwórstwie wyrobów hutniczych.

– Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie działalności Ekopolu o obszar fotowoltaiki w głównej mierze na podstawie analizy rynku. Przedsiębiorcy w Polsce mierzą się ze stale wzrastającymi cenami energii, które według Instytutu Energii Odnawialnej mogą osiągnąć w najbliższym czasie około 50-proc. wzrost. Stopniowe uniezależnienie się od energii wytwarzanej z paliw kopalnych jest efektywnym rozwiązaniem prowadzącym do realnych oszczędności już po kilku latach od zakończenia inwestycji fotowoltaicznej. Jest to dokładnie takie samo rozumowanie, które doprowadziło nas do wdrożenia technologii Mikrostacje.pl, generującej oszczędności dla przedsiębiorców w obszarze efektywnego zarządzania gospodarką paliwową. Właśnie to podejście dało sukces naszym autorskim rozwiązaniom. Wiążemy duże nadzieje z nowym segmentem biznesowym Ekopolu – mówi Andrzej Piecuch, prezes Ekopolu. Spółka chce budować farmy fotowoltaiczne, wykorzystując do tego celu nieużytki po byłych „urobionych" hałdach kopalnianych oraz hutniczych, których na Śląsku jest stosunkowo dużo. Są to tereny, na których w okresie 15–20 lat nie będzie można budować osiedli mieszkaniowych lub infrastruktury przemysłowej.

– W 2021 r. chcemy zakończyć organizację zakładu fotowoltaicznego w ramach spółki, rozpocząć budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej, a także przedstawić naszym klientom ofertę technologii Mikrostacje.pl rozszerzoną o przydomowe instalacje fotowoltaiczne – dodaje Piecuch.

Działalność w sektorze PV rozpoczęły również spółki, które zmierzają dopiero na giełdę. Przykładem jest Minutor Energia, który planuje wejść na NewConnect poprzez połączenie z notowanym na małej giełdzie Hub4Fintech.

– Minutor Energia pierwotnie nie działał w branży fotowoltaicznej, tu należy nadmienić, że Minutor Energia pośrednio powstał jako następca biznesu, który wykreowaliśmy i wydzieliliśmy ze spółki Minutor, która swoje korzenie ma na rynku zaplecza przemysłu wydobywczego oraz zlikwidowanych zakładów górniczych. Decyzje o rozpoczęciu przygotowań do przebranżowienia się podjęliśmy już w listopadzie 2019 r. Decyzja spowodowana była recesją w naszym wcześniejszym core businessie. Coraz mniej postępowań przetargowych organizowanych przez spółki górnicze oraz niepewność dotacji dla zlikwidowanych zakładów górniczych, spowodowały spadek cen na rynku na nasze usługi, a to skłoniło nas do tego, by nadal działać w zakresie dużych projektów inżynieryjno-technicznych, ale na powierzchni – mówi Zbisław Lasek, prezes Minutor Energia. Minutor Energia to przedsiębiorstwo, które zainstalowało około 1 MW mikroinstalacji i rozwija projekty farm fotowoltaicznych w oparciu o własny dział projektowy w spółkach córkach. Firma inwestuje również w projekt z zakresu magazynowania energii.

Spółki na fali

To, że coraz więcej spółek wchodzi na rynek fotowoltaiki, nie dziwi, biorąc pod uwagę wyniki firm notowanych na giełdzie, które działają w tej branży. Przykładem jest Columbus Energy, który w okresie I–III kw. 2020 r. wypracował 468 mln zł przychodów, czyli ponaddwukrotnie więcej niż w całym 2019 r. Zysk w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. wyniósł 47,95 mln zł wobec 7,26 mln zł rok wcześniej. Od początku 2020 r. notowania Columbusa wzrosły o 286 proc., a obecna kapitalizacja wynosi 2,4 mld zł.

Kolejnym przykładem jest ML System oferujący innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). W ciągu trzech kwartałów 2020 r. przychody spółki wzrosły do 88,5 mln zł, wobec 65,9 mln zł rok wcześniej. Zysk netto wyniósł blisko 9 mln zł, w porównaniu z 3,84 mln zł rok wcześniej. Akcje ML Systemu od początku ubiegłego roku zdrożały o ponad 220 proc.

Innymi przedstawicielami branży fotowoltaicznej, którzy dali zarobić swoim akcjonariuszom w ubiegłym roku są m.in. Photon Energy, który zdrożał o 192 proc., Sunex, którego notowania wzrosły o 275 proc., czy 01Cyberaton Proenergy, który zyskał ponad 100 proc.

opinia

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO)

Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce na koniec 2020 r. przekroczyła 3,5 GW podczas gdy w ub.r. było to prawie 1,5 GW. Oznacza to wzrost o 150 proc. Według prognoz IEO na 2021 r. tempo wzrostu mikroinstalacji wyhamuje, ponieważ dotychczasowy program dotacji „Mój prąd" został wyczerpany, a zapowiadany nowy nie będzie już adresowany tylko dla fotowoltaiki. Zgodnie z zapowiedziami resortu klimatu do programu zostaną włączone inne urządzenia, takie jak ładowarki do samochodów elektrycznych czy magazyny energii. W 2021 r. kończy się czas na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych o mocach rzędu 1 MW, które wygrały aukcje OZE w 2018 r. i 2019 r. To oznacza, że w br. w polskim systemie elektroenergetycznym przybędzie około 1,2 GW mocy w farmach fotowoltaicznych, które zwiększą swój udział w rynku do 40 proc., a wkrótce staną się jego głównym elementem. Wraz ze wzrostem rynku wzrasta także liczba firm w branży. Powstają nowe biznesy oraz firmy, które działały do tej pory w innej branży i rozszerzają swoją działalność na fotowoltaikę. Baza danych IEO zawiera ponad 1000 aktywnych firm, które w branży PV do ub.r. zajmowały się głównie usługami instalatorskimi dla prosumentów. W 2020 r. nastąpił wzrost firm instalatorskich, ale wraz z rozwojem i zmianą struktury rynku liczba firm nie będzie już wzrastała tak szybko. Można się spodziewać konsolidacji, wzrostu liczby firm serwisowych oraz dalszego wzrostu zatrudnienia, które obecnie może sięgać 10 tys. etatów. dos

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.