Oszczędzanie

Depozyty: Klienci bez szans na lepsze oprocentowania. Banki pękają w szwach

Wartość depozytów w bankach wynosiła we wrześniu 1703 mld zł, stanowiąc 73,3 proc. pasywów.
Foto: Adobestock

Depozyty sektora niefinansowego (razem z zablokowanymi) zwiększyły się o 10,2 mld zł do 1403,0 mld zł (+0,7 proc. m./m. i +15,1 proc. r./r.). W strukturze depozytów sektora niefinansowego cały czas dominują gospodarstwa domowe (70,3 proc.). Spójrzmy teraz na kredyty. Wartość pożyczonych sektorowi niefinansowemu pieniędzy wyniosła na koniec września 1150 mld zł. Wolumen kredytów zwiększył się o 4,4 mld zł, przy czym wzrost dotyczył gospodarstw domowych (+5,5 mld zł). Kredyty dla gospodarstw stanowiły 62 proc. kredytów dla sektora niefinansowego, osiągając wartość 473,8 mld zł. Tymczasem we wrześniu nastąpił spadek relacji kredyty/depozyty do poziomu 78,9 proc. ( -0,3 pkt proc. m./m. i -11,6 pkt proc. r./r.), po względnej stabilizacji w sierpniu br. W tej sytuacji – i przy stałym comiesięcznym wzroście wartości depozytów gospodarstw domowych – nie ma absolutnie mowy o tym, żeby banki zrobiły jakikolwiek krok w stronę poprawy atrakcyjności lokat. Terminowe cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem, rosną natomiast depozyty bieżące. Pieniądze trafiają (i zostają) zarówno na rachunki bieżące, jak i zaliczane do nich konta oszczędnościowe. Oszczędnościowe są one już głównie z nazwy, poza okresami promocyjnymi bowiem ich oprocentowanie jest takie same jak lokat terminowych – czyli bliskie zera. Wyniki banków są w tym roku znacznie gorsze niż w ubiegłym, nie tylko przez pandemię, ale też w związku z rozlicznymi obciążeniami. Dotyczy to również wyniku odsetkowego. Akcja kredytowa jest mocno spowolniona, czyli maleją odsetki płacone przez klientów. A to oznacza, że banki absolutnie nie zechcą powiększać sum wypłacanych deponentom.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.