Oszczędzanie

Gotówka: Najszybciej przybywa w obiegu banknotów 200-złotowych

Prezes NBP Adam Glapiński wspomniał o możliwości wprowadzenia w najbliższych latach do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Podkreślił przy tym, że bank centralny ma ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłuży wszystkich, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę.
Foto: Adobestock

– NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100- i 200-złotowych; dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych – dodał.

Jak poinformował Glapiński, od lutego 2017 r. NBP wypuścił do obiegu już 46,5 mln banknotów 500-złotowych w celu tworzenia „narodowego zapasu gotówki". Według danych NBP na koniec III kwartału br. w obiegu było już 49,6 mln tych banknotów. Na koniec ub.r. w obiegu było 38,5 mln pięćsetek. Prezes NBP narzekał wtedy, że nie wszystkie banki były w stanie przestawić swoje bankomaty na obsługę tego nominału. A to już cztery lata jego pobytu w portfelach Polaków. Jak długo wędrować będzie do bankomatów 1000-złotówka?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.