REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Oszczędzanie

RPP postanowiła o losie kredytów i lokat terminowych

Cieszą się kredytobiorcy, martwią deponenci. Ale ci ostatni oszczędzać i tak będą w obawie przed ekonomicznymi skutkami epidemii.
Foto: Adobestock

Epidemia koronawirusa wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na portfele. W związku z obniżką stóp procentowych odsetki od lokat bankowych obniżą się niemal o połowę. Zyskają natomiast kredytobiorcy zadłużeni w złotym. Maksymalne oprocentowanie kredytów spadło bowiem z 10 proc. do 9 proc., co przełoży się na niższy koszt kredytów konsumpcyjnych. Spadną też raty kredytów hipotecznych w złotym.

Odsetki mocno w dół

Średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat bankowych w styczniu (nie ma jeszcze danych za luty) wyniosło 1,25 proc. Po obniżce o 0,5 pkt proc. spadnie do ok. 0,75 proc. – W przypadku rocznej lokaty na kwotę 10 tys. zł odsetki (po odjęciu podatku) spadną ze 101,25 zł do 60,75 zł. Taka, wydawałoby się niewinna, obniżka stóp obniży więc odsetki o blisko połowę, a dokładniej o 40 proc. Jako ciekawostkę warto dodać, że zakładając taką samą lokatę pod koniec 2008 r., można było uzyskać odsetki przekraczające 500 zł, w 2012 r. niemal 400 zł – przypomina Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Jego zdaniem wiele jednak wskazuje na to, że Polacy w najbliższym czasie będą oszczędzali jeszcze więcej niż dotychczas. Będą bowiem obawiali się ekonomicznych skutków epidemii, czyli np. utraty pracy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA