REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Bankowość elektroniczna. Ryzyko w cyberprzestrzeni słabo znane

W każdej minucie dokonuje się w Polsce blisko 4 tys. operacji bankowych, z ponad 37 milionów internetowych kont bankowych i ponad 10 milionów aplikacji mobilnych.
Foto: Adobestock

Jak wynika z najnowszej edycji raportu „Cyberbezpieczny portfel 2020" Związku Banków Polskich i Warszawskiego Instytutu Bankowości, dla 59 proc. Polaków liderem w zakresie cyberbezpieczeństwa w Polsce są banki. W rankingu zaufania w kwestii cyberbezpieczeństwa dystansują one w oczach Polaków zarówno wojsko i policję (40 proc.), jak i instytucje rządowe, które w badaniu ZBP jako liderów w tym obszarze wskazał co trzeci ankietowany. Wśród podmiotów, do których Polacy mają o wiele mniejsze zaufanie w zakresie bezpieczeństwa, są sklepy internetowe – wskazało je jedynie 8 proc. ankietowanych – oraz media społecznościowe z 5 proc. wskazań.

Chociaż niektóre z najnowszych międzynarodowych standardów bezpieczeństwa nie wymagają częstej zmiany hasła, to dla części z nas ta czynność jest jednym z głównych działań ochronnych. Tymczasem jak wynika z raportu ZBP i WIB, jedynie połowa Polaków (49 proc.) zmieniła hasło do bankowości internetowej co najmniej raz w ciągu 12 miesięcy. Jeszcze mniejszy odsetek (39 proc.) aktualizuje hasło do bankowości mobilnej. Niestety, również z danych Komisji Europejskiej, opublikowanych w Raporcie „Cyberbezpieczny portfel 2020", wynika, że ogólny odsetek mieszkańców Starego Kontynentu odpowiedzialnie podchodzących do kwestii zmiany haseł przy korzystaniu z elektronicznych usług finansowych jest nieduży. Takie zachowanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy deklaruje jedynie 26 proc. badanych, co jest jednocześnie spadkiem o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru z 2017 r. Może dlatego, że aż 40 proc. czuje się słabo lub bardzo słabo poinformowanych w zakresie ryzyka w cyberprzestrzeni.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA